اقتصاد زیستی

هفتمین داروی پرفروش جهان، Avastin

?آنتی‌بادی مونوکلونال Roche، با نام تجاری Avastin با فروش ۶.۵۱ میلیون دلاری جایگاه هفتم را به خود اختصاص داده است. علی‌رغم اینکه پتنت این دارو به زودی (در سال ۲۰۱۹) منقضی خواهد شد اما این دارو رشدی حدود ۱.۵ درصد را تجربه می‌کند.

?اواستین با نام ژنریک Bevacizumab، یک مونوکلونال آنتی‌بادی نوترکیب ‌ است که با اتصال به فاکتور رشد اندوتلیال عروقی (VEGF) موجود در سطوح سلول‌ها، از ساخته‌شدن عروق خونی جلوگیری کرده و مانع رسیدن مواد غذایی و اکسیژن به سلول‌های سرطانی شده، از این رو رشد آنها را متوقف می‌سازد.

? بواسیزومب در درمان انواع سرطان‌ها مانند سرطان متاستاتیک روده بزرگ و یا مقعد، گلیوبلاستومای پیشرفته، سرطان سلول غیر کوچک ریه (NSCLC)، سرطان پیشرفته و یا متاستاتیک کلیه، سرطان تخمدان، لوله‌های فالوپ و سرطان صفاقی اولیه، سرطان دهانه رحم و به صورت آف لیبل در سرطان متاستاتیک سینه مورد مصرف قرار می‌گیرد.

?این دارو نیز علی رغم عدم اتمام پتنت آن، در آذر ماه سال جاری، توسط شرکت دارویی آریوژن رونمایی شد و در این مراسم امیر فرشچی مدیرعامل شرکت آریوژن اظهار داشت که تولید داخلی این دارو سالانه برای کشور ۲۰۰ میلیارد تومان صرفه جویی ارزی به همراه خواهد داشت. بواسیزومب آریوژن با نام تجاری استیوانت، با قیمت هر بسته ۴ میلی‌لیتری ۷۵۰ هزار تومان حاوی غلظت ۲۵ میلی‌گرم دارو در میلی‌لیتر به فروش می‌رسد. این در حالیست که قیمت همین مقدار از داروی برند ۸۲۰ دلار است.

#دارو‌های_پرفروش

ترجمه و گردآوری: یاسمن اسعدی

☑ منابع: لینک-۱، لینک-۲، لینک-۳، لینک-۴، لینک-۵، لینک-۶

? کانال اقتصاد زیست فن

هفتمین داروی پرفروش جهان، Avastin – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

یک دیدگاه

  1. متاسفانه باید بگم کیفیت ایرانی این دارو بسیار پایین بوده و عوارض وحشتناکی داره، بیمارمن بعد از یک بار تزریق این دارو دچار خونریزی روده شد.حتی الامکان نوع خارجی اون رو تهیه کنید.وگرنه با جون مریض تون بازی کردید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن