بیوتکنولوژی کشاورزی

ابعاد جدیدی از همزیستی قارچ و ریشه: عسل با کره!

✅ کتاب‌های دانشگاهی به ما می‌گویند که در همزیستی قارچ‌های ماکوریزا، گیاه میزبان قندها را به قارچ‌ها می‌دهد و در عوض مواد مغذی معدنی را می‌گیرد. یافته‌های جدید توسط محققین دانشگاه Ludwig-Maximilians مونیخ نشان می‌دهد که چربی‌ها نیز در این لیست قرار دارند.


بیش از ۸۰ درصد تمام گیاهان با قارچ‌های ماکوریزا آربسکولار (arbuscular mycorrhizal) در سیستم ریشه‌ای ‌همزیستی دارند. قارچ‌ها مواد معدنی را از خاک گرفته و به‌ طور عمده فسفات و نیتروژن را به گیاه انتقال می‌دهند. با توجه به دیدگاه غالب، میزبان، این مواد را با ترکیبات آلی غنی از انرژی به‌ ویژه کربوهیدرات‌ها معاوضه می‌کند. گروه تحقیقاتی LMU نشان داد که گیاه علاوه بر انتقال قندها، لیپیدهای ضروری را به شریک قارچی خود می‌رساند. این یافته‌های جدید در مجله اینترنتی eLife منتشر شده است.

لیپیدها یعنی اسیدهای چرب و مشتقات آن‌ها، برای تشکیل غشاهای زیستی ضروری هستند و همچنین به ‌عنوان ترکیبات ذخیره کننده انرژی استفاده می‌شوند. به گفته Gutjahr کارهای اخیر نشان داده است که حداقل برخی از قارچ‌های همزیست ماکوریزا آربسکولار فاقد ژن‌هایی هستند که در مسیر اصلی بیوسنتز لیپیدها دخیل هستند و قادر به تولید اسیدهای چرب ضروری نیستند. در مطالعات، از دو نژاد جهش‌ یافته گیاه مدل (Lotus japonicus) استفاده‌ شده تا بررسی شود آیا گیاه میزبان به‌ طور فعال قادر به ساخت اسیدهای چرب هست یا خیر؟ هر یک از این جهش‌های ایجاد شده در یک ژن است که نقش مهمی را در سنتز اسیدهای چرب و بیوسنتز فسفولیپیدها ایفا می‌کند.

تجزیه‌ و تحلیل آنالیزهای طیف وسیعی از اسیدهای چرب و لیپیدهای موجود در ریشه‌های آلوده گیاهان وحشی و جهش‌ یافته نشان داد که برخی از اسیدهای چرب خاص قارچ از دست‌ رفته‌اند و یا مقدار آن‌ها به‌ شدت در ریشه‌های جهش‌ یافته‌ L. japonicas کاهش یافته است.

?آزمایش‌های متعدد بعدی با استفاده از ایزوتوپ پایدار کربن ۱۳ نشان می‌دهند که نوع وحشی گیاه L. japonicus در واقع به‌ طور مستقیم لیپیدهای مورد نیاز قارچ را فراهم می‌کند و قارچ این لیپیدها را با اسکلت کربنی قندهایی که از گیاه گرفته، نمی‌سازد.

?محققان معتقدند که قارچ‌ها از لیپیدهای گیاهان عمدتاً برای رشد سریع شبکه هیف‌های گسترده و بسیار شفاف خارج ریشه‌ای برای جذب مواد معدنی از خاک بهره می‌برند. ازآنجایی‌که سنتز لیپیدها هزینه بیشتری نسبت به تولید کربوهیدرات دارد، این پارامتر بر میزان کل انرژی موردنیاز گیاه در حفظ همزیستی اثر می‌گذارد.

#همزیست_ها

?ترجمه : گروه گیاهپزشکی زیست فن- دانشگاه تهران

☑️ لینک خبر
☑️ لینک مقاله
☑️ عضویت در زیست فن کشاورزی
☑️عضویت در کانال زیست فن

ابعاد جدیدی از همزیستی قارچ و ریشه: عسل با کره! – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن