بیوتکنولوژی کشاورزی

همکاری باسف و کاییما برای کنترل علف هرز

✅شرکت آلمانی باسف (BASF) که بزرگ‌ترین شرکت تولیدکننده مواد شیمیایی جهان است و سابقه طراحی سیستم‌های کنترل علف‌های هرز با برند ClearField را دارد، در یک پروژه چندساله با شرکت کاییمای رژیم صهیونیستی برای صفت مقاومت به علفکش به شکل غیرتراریخت همکاری می‌کند.

شرکت کاییما صاحب فناوری ثبت شده Enhanced Ploidy است که با افزایش مرتبه پلوییدی گیاهان، به دنبال افزایش بهره‌وری و صفات جدید با استفاده از ذخیره ژنتیکی خود گیاه است. این تکنولوژی قادر است با افزایش مرتبه ژن‌ها و جابجایی کروموزومی (translocation) تمام توان ژنتیکی خود گیاه را به خدمت بگیرد. ادعای این شرکت این است که در یک بازه ۸ ساله با این روش در لاین‌های امیدبخش (elite) هر منطقه افزایش عملکرد ایجاد می‌کند.

همچنین این شرکت در جستجوی صفات جدیدی از ذخیره ژنتیکی گیاه است. اخیراً در یک توافق با شرکت باسف، کاییما به‌ دنبال کشف مقاومت طبیعی گیاهان زراعی به علفکش‌های مختلف است تا بذرهای سازگار با سیستم‌های جدید کنترل علف هرز را توسعه دهد. شرکت باسف با تجربه فراوان در تولید علفکش‌ها و فرمولاسیون‌های مختلف و همچنین گیاهان مقاوم به علفکش، همکار خوبی برای این پروژه خواهد بود.

تکنولوژی EP برای ایجاد صفات جدید به ‌جای رویکرد مطالعه مسیرهای زیستی و مکانیسم‌ها و سپس تغییر هدفمند ژنتیکی، از روش تصادفی تغییر ژنتیکی و غربالگری بهره می‌برد. به این ترتیب با دور زدن کمبود اطلاعات زیستی، فرایند توسعه را سریع‌تر می‌کند. به‌ویژه این روش برای صفات جدیدی مناسب است که مبنای بیوشیمیایی و ژنتیکی آن‌ها هنوز مشخص نشده است.

#ژنتیک

مترجم: محسن رحیمی نژاد

☑️ لینک خبر
☑️عضویت در زیست فن کشاورزی
☑️عضویت در کانال زیست فن

همکاری باسف و کاییما برای کنترل علف هرز – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن