بیوتکنولوژی پزشکیپروتئومیکس

هندسه لنفوسیت T

| هندسه لنفوسیت T

✅ محققان مبانی هندسی فرایند فعال‌سازی لنفوسیتT را با مهندسی دقیق گیرنده آن‌ها (TCR) در سه بعد کشف کردند. به کارگیری نتایج حاصل از این تحقیق می‌تواند در ایمنی‌درمانی به وسیله سلول‌های T تأثیر چشمگیری داشته‌باشد.


✳ لنفوسیتT از مهم‌ترین اعضای سیستم ایمنی هستند و امروزه کاربرد آن ها در ایمنی‌درمانی در حال گسترش است. سلول‌هایT با شناسایی آنتی‌ژن در سطح سلول‌های عرضه‌کننده آنتی‌ژن (APCs)، توسط گیرنده خود (TCR) فعال می‌شوند اما این فرایند شامل حرکات پیچیده لیگاند و گیرنده در نزدیکی سطح سلول است.

✳ محققان با استفاده از تکنولوژی nanofabrication، سطحی ساختند که عملکرد APC ها را از نظر بیولوژیک شبیه‌سازی می‌کند. قسمت کلیدی این ساختار، نانوپایه‌ها (nanopedestals) هستند که نقش تنظیم‌کننده فاصله بین APC و TCR، و همچنین کنترل فضای بین لیگاندها را دارند. به علاوه این نانوپایه‌ها طوری طراحی شده‌اند که سایر مولکول‌هایی را نیز که در اتصال این دو نقش دارند، بر سطح خود به همراه دارند که فرایند را تسهیل می‌کند.

✳ با استفاده از این سطح به‌خصوص، کنترل دقیق فاصله لیگاندها از یکدیگر و همچنین قراردادن لیگاند روی نانوپایه‌ها پژوهشگران دریافتند که فعال‌سازی سلول‌ها هنگامی که فاصله لیگاندها کمتر از ۵ نانومتر است به شدن افزایش می‌یابد درحالیکه فاصله بین سطح و سلول‌های T به وسیله نانوپایه‌ها در حدود ۲۳ نانومتر باشد.

✳ این نتایج بیانگر نقش CD45 در فعال‌سازی سلول‌ها است. این پروتئین که اندازه نسبتا بزرگی دارد از فعال‌سازیسلول های T جلوگیری می‌کند و در هنگام نزدیک شدن APC به سلول‌هایT فشرده می‌شود تا اجازه فعالسازی به سلول داده‌شود. اگر فاصله بین دو سلول زیاد باشد (بیش از ۵۰ نانومتر) CD45 می تواند مانع از انجام فرایند شود.

✳ انجام این پروژه به تلفیقی از علوم مختلف از جمله سلولی‌مولکولی، بیوشیمی و مهندسی احتیاج داشته‌است و در نهایت با کمک مؤسسه بیومکانیک سنگاپور از تکنولوژی ساخت نیمه‌هادی‌ها که برای ساخت ترانزیستور استفاده می‌شود جهت پاسخ به این سوال بیولوژیک استفاده شد.

✳ این نتایج کاربرد گسترده‌ای در ایمنی‌درمانی سلولی دارد و با دانستن اطلاعات دقیق هندسی از نحوه فعال‌سازی سلول‌هایT می‌توان گیرنده‌های کایمر (chimeric antigen receptor) جدیدی طراحی کرد. به علاوه این سطوح نانوساختار می‌توانند در تکثیر و فعال‌سازی سلول‌هایT که در خارج از بدن صورت می‌گیرد بسیار مؤثر واقع شوند و از این طریق، تأثیر ایمنی‌درمانی را افزایش دهند.

? مترجم: یاسمن اسعدی

لینک خبر
لینک مقاله
عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی
عضویت در کانال زیست فن

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن