آینده نگریسوخت زیستی

هیدروژن سبز رویکردی نوین در تولید متانول تجدیدپذیر

براساس خبر انتشار یافته در مجله اقتصاددان زیستی، شرکت‌های نوریون -(AkzoNobel Specialty Chemicals سابق)- و گازونیه (Gasunie) توافق کرده‌اند که هیدروژن سبز موردنیاز شرکت BioMCN را برای تولید متانول تجدیدپذیر از دی‌اکسیدکربن تأمین کنند. به‌گفته این شرکت‌ها، این رویکرد نمایانگر گام بعدی در پایداری فرایندها در صنعت است.


نوریون (Nouryon) و گازونیه در حال حاضر به تحقیق در مورد تبدیل برق پایدار به هیدروژن سبز با استفاده از یک واحد ۲۰ مگاواتی برقکافت آب در هلند می‌پردازند. اخذ تصمیم نهایی در مورد این پروژه به اواخر امسال موکول شده است.

شرکت BioMCN، هیدروژن را از تأسیسات موردنظر با دی‌اکسیدکربن حاصل از سایر فرایندها ترکیب خواهد کرد تا متانول تجدیدپذیر -مواد خام برای سوخت‌های زیستی و انواع مواد اولیه شیمیایی- تولید کند. در مقایسه با متانول مبتنی‌بر فسیل، این نوع جدید، انتشار گازهای گلخانه‌ای را تا ۲۷۰۰۰ تن در سال کاهش می‌دهد.

به‌گفته سورن جیکوبسن (Søren Jacobsen) –مدیرعامل شرکت BioMCN- : “این همکاری گامی مهم در جهت اقتصاد مدور است. با سپاس از تولید هیدروژن سبز، ما می‌توانیم گاز طبیعی را به‌عنوان یک ماده‌ اولیه و انتشار کربن بازیافتی جهت تولید مواد خام و سوخت‌های جدید جایگزین کنیم. در حقیقت این روند شامل تبدیل انتشار دی‌اکسیدکربن به ذخیره کربن و کمک به هلند در مواجهه با اهداف کاهش کربن آنها است.”

نوت شوالنبرگ (Knut Schwalenberg) -مدیرعامل مواد شیمیایی صنعتی در نوریون- افزود: “هیدروژن سبز یک جایگزین واقع‌بینانه برای مواد خام مبتنی‌بر فسیل است و اشکال جدیدی از شیمی سبز را فراهم می‌کند. این توافق به حمایت از رشد بلندمدت در بازار این ماده کمک خواهد کرد.”

براساس گفته‌های جرارد ون پیجکرن (Gerard van Pijkeren) –مدیرعامل شرکت انرژی نوین گازونیه- : “زیرساخت و شالوده گاز، نقش انتقال و تسهیل را در این انتقال انرژی ایفا می‌کند. ما در آینده حامل‌های انرژی متفاوت و گوناگونی نظیر هیدروژن و گاز سبز را به‌طور فزاینده‌ای از طریق خطوط لوله‌مان انتقال خواهیم داد. به‌عنوان اپراتور مستقل شبکه، ما می‌توانیم هیدروژن را از تأمین‌کنندگان مختلف برای حمل و نقل به گروه‌های مهم صنعتی در هلند متصل کنیم. این شبکه ممکن است تا سال ۲۰۳۰ ظرفیتی ۱۰ گیگاوات یا بیشتر داشته باشد.”

۴.۵/۵ - (۲ امتیاز)
توسط
Ilbioeconomista
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن