بیوتکنولوژی پزشکیعلوم اعصاب

شناسایی تغییرات ژنتیکی مرتبط با وابستگی به مواد مخدر

یک مطالعه گسترده بر پایه‌ی ژنوم، تغییر ژنتیکی جدیدی را در افراد اروپایی-آمریکایی وابسته به اپیوئیدها شناسایی کرده است. یافته‌های جدید دیدگاهی را در مورد منشأ بیولوژیکی وابستگی به مواد مخدر فراهم می‌کند که به دلیل استفاده‌های خطرناک از مسکن‌ها و هروئین در ایالات متحده به یک اپیدمی تبدیل شده‌است.


?به گفته Gelertner نویسنده مقاله، این‌که ما نیاز به درک بهتری از اثرات زیستی استفاده از اپیوئیدها داریم که می‌توانند اثرات درمانی نیز داشته باشند، به رسمیت شناخته شده است. ژن‌هایی که مسئول وابستگی به اوپیوئیدها هستند به سختی شناسایی می‌شوند، چرا که این اختلال ناشی از ترکیب پیچیده‌ای از تغییرات ژنتیکی و اثرات محیطی مانند در دسترس بودن اپیوئیدهاست.

?جهت از بین بردن برخی عوامل ژنتیکی دخیل در وابستگی به مواد مخدر، Zhong shan نویسنده اول مقاله و همکارانش، کل ژنوم را برای یافتن این فاکتورهای ژنتیکی بررسی کردند. از میان ۳۰۵۸ بیمار آمریکایی-اروپایی وابسته به مواد مخدر در این مطالعه، ۱۲۹۹ نفر معیارهای تشخیص وابستگی به اوپیوئیدها را داشتند. در این‌جا به جای آنالیز کردن بیماران بر اساس وجود یا عدم وجود تشخیص این معیار، شدت وابستگی مد نظر قرار گرفت. در واقع تعداد معیارهایی که هر فرد برای تشخیص کلینیکی وابستگی داشت، منظور شد.

?این آنالیز یک تغییر در حوالی ژن RGMA که مرتبط با وابستگی است، را شناسایی کرد. چنانچه فرد دارای یک نوع خاص از این ژن باشد احتمالا علائم وابستگی را بیش‌تر نشان می‌دهد. RGMA هم‌چنین با چندین ژن مهم برای عملکرد طبیعی مغز، مرتبط است و با دیگر اختلالات روحی نظیر اسکیزوفرنی، آلزایمر و اوتیسم ارتباط پیدا کرده‌است.

?برای درک این‌که این ژن چگونه ممکن است در وابستگی دخیل باشد، تیم تحقیقاتی اثر مورفین را بر روی سطوح پروتئین RGMA در موش مورد بررسی قرار دادند. RGMA به همراه درمان مزمن با مورفین افزایش پیدا کرد. مطالعات قبلی نیز دریافتند که RGMA، مرگ سلولی و رشد عصبی در مغز را تنظیم می‌کند و این نشان می‌دهد که ژن ممکن است پاسخ به مواد مخدر را تغییر دهد.

?دکتر Gelertner، می‌گوید: «ما معتقدیم این یک خبر خوب است و امیدواریم روشی جدید در زمینه‌ی دارویی برای درمان وابستگی به اوپیوئید را به همراه داشته باشد».

?مترجم: مژگان برات زاده

لینک خبر

لینک مقاله

عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی

عضویت در کانال زیست فن

شناسایی تغییرات ژنتیکی مرتبط با وابستگی به مواد مخدر – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن