اخباراینفوگرافیکبیوتکنولوژی پزشکیزیست نشانگرها

واژه شناسی پزشکی شخصی

بین اصطلاحات پزشکی دقیق و پزشکی شخصی همپوشانی زیادی وجود دارد. به گفته شورای ملی پژوهش آمریکا، “پزشکی شخصی” اصطلاحی قدیمی با معنای مشابه “پزشکی دقیق” است. با این وجود، این نگرانی وجود دارد که کلمه “شخصی سازی شده” به معنای تولید داروها یا وسایل پزشکی که تنها مختص یک بیمار باشد تفسیر شود در صورتی که اینگونه نیست.


از طرف دیگر، عبارت پزشکی دقیق می‌تواند از انتخاب شیوه‌های درمانی مناسب فراتر رود و تولید محصولات درمانی برای یک شخص خاص را نیز پوشش دهد. به طور مثال، «بافت یا اندام مختص بیمار برای مناسب کردن درمان برای افراد مختلف. بنابراین عبارت پزشکی دقیق آن‌چنان با «پزشکی شخصی» هم‌پوشانی دارد که اغلب به جای یکدیگر استفاده می‌شوند. بنابراین شورای ملی پژوهش آمریکا اصطلاح “پزشکی دقیق” را به “پزشکی شخصی” ترجیح داد. با این حال، برخی از متخصصین و مردم هنوز از این دو اصطلاح به طور متقابل استفاده می­کنند.

فارماکوژنومی نیز بخشی از پزشکی دقیق است و به مطالعه چگونگی تأثیر ژن در واکنش فرد به داروهای خاص می‌­پردازد. این حوزه‌ی نسبتا جدید، ترکیبی از فارماکولوژی (علم داروها) و ژنومیک (مطالعه ژ­ن­‌ها و عملکردهای آن­‌ها) برای ایجاد داروهای مؤثر، ایمن و دوزهای متناسب با تغییرات ژن­‌های هر فرد است.

واژه شناسی پزشکی شخصی

بیومارکرها (زیست نشانگر) شـاخص‌های زیستی هستند که در مطالعات پزشکی یا دقیق برای پیشگیری، تشخیص و درمان به مراتب استفاده می‌شود. بیومارکرها می‌توانند مولکولی، آناتومیکی، فیزیولوژیـک و یــا بیوشیمیایی باشند. این شاخص‌ها از طریق روش­‌های علمـی و عینی قابل اندازه گیری و ارزیابی هستند و نمایانگر مراحـل نرمال زیستی، مراحل بیماری­‌زایی یا پاسخ دارویی به یک درمان خاص می­‌باشند. در پزشـکی شخصی بـین بیومارکرهای پـیش آگهی و پیش بینی تفـاوت وجـود دارد: به گونه‌ای که بیومارکر پیش آگهی، پیشرفت بیماری را پیش بینی می­‌کند اما بیومارکر پیش بینی در ارتباط با پاسخ به درمان است.

۵/۵ - (۳ امتیاز)
توسط
VENNGAGEGenetics Home Reference
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن