ایمونولوژیبیوتکنولوژی پزشکیبیوتکنولوژی دارویینانوبیوتکنولوژی

واکسنی جدید علیه عفونت انگلی کشنده و مفرط

لیشمانیوز یک عفونت انگلی است که به‌وسیله پشه خاکی، منتقل‌شده و به‌طورمعمول باعث ایجاد زخم‌های پوست می‌شود، می‌تواند چهره را خراب کند و ممکن است به اندام‌های داخلی قربانی‌های خود آسیب برساند. برای چندین دهه محققان به‌طور مستمر تلاش کرده‌اند تا واکسن‌هایی را علیه آن‌ها و انگل‌های مشابه ایجاد کنند ولی بی‌فایده بوده‌است چراکه انگل‌ها یوکاریوت­ هستند و دارای شباهت­‌های تکاملی با میزبان هستند، بنابراین توسعه هرگونه درمان در برابر آن‌ها مشکل است. اما اکنون دانشمندان موسسه فناوری گرجستان، یک واکسن منحصربه‌فرد و جدیدی را علیه دومین انگل کشنده در جهان یعنی لیشمانیا ایجاد کرده‌اند.


این تیم جزئیات دقیق در سطح بیرونی انگل لیشمانیا را کشف کردند. بدین‌صورت که اپی­توپ α-Gal trisaccharide بر روی سطح انگل‌های Leishmania infantum و Leishmania amazonensis (به ترتیب عامل ایجادکننده بیماری لیشمانیوز احشایی و جلدی) با مقدار بیشتر ازα-Gal قبل شناسایی کرده‌اند. سپس یک α-Gal چندقطبی روی ذرات ویروسی شکل ایمونوژیک QB متصل و به‌عنوان یک واکسن علیه عفونت لیشمانیا در یک مدل موش اصلاح‌شده ژنتیکی (C57BL/6 α-galactosyltransferase) آزمایش شد. این نوع موش‌ها در تولید تیتر بالایی از آنتی‌بادی‌های ضد α-Gal، مانند انسان هستند. در این آزمایش، موش‌های اصلاح‌شده ژنتیکیα-Gal-T که با پروماستیگوت­های هر دو گونه لیشمانیا آلوده شدند در مقایسه با موش‌های وحشی، به‌طور قابل‌ملاحظه‌ای لود پایین‌تر انگل در کبد و سطوح کمی در طحال را همان‌طور که انتظار می‌رفت، نشان دادند. در واقع واکسیناسیون با نانو ذرات Qβ–α-Gal از این نوع موش‌ها در برابر چالش لیشمانیا محافظت کرده و عفونت و تکثیر انگلی در کبد و طحال به‌وسیله qPCR مورد بررسی قرار گرفت. بنابراین اپی­توپ α-Gal می‌تواند به‌عنوان یک کاندید واکسن برای جلوگیری از لیشمانیوز جلدی و احشایی انسان در نظر گرفته شود.

این واکسن بالقوه جدید، یک ویروس جعلی را به‌عنوان طعمه برای جذب نیروهای سیستم ایمنی اصلی و حمله به آن‌ها استفاده می‌کند. ویروس­های جعلی یا ذرات ویروسی شکل، عفونی نیستند و بدن بعد از استفاده آن‌ها را از بین می‌برد.

آزمایشگاه دکتر Finn (استاد دانشگاه گرجستان) در سال‌های اخیر انواع مختلفی از این ذرات را ایجاد کرده است و درحال حاضر، دیگر محصولات حاوی آن از طریق آزمایش‌های بالینی فاز دو انجام شده‌است.

ترجمه: الهام بیابان‌گرد

لینک خبر

لینک مقاله

عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی

­­عضویت در کانال زیست فن

واکسنی جدید علیه عفونت انگلی کشنده و مفرط – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن