مالاریاواکسن ها

واکسن جدید مالاریا؛ تحولی بزرگ

کودکان آفریقایی آسیب‌پذیرترین قشر نسبت به انگل مالاریا هستند، به‌طوریکه تقریباً هر ۵ ثانیه یک مورد مرگ در اثر بیماری گزارش می‌شود. طبق آمار سازمان بهداشت جهانی، تنها در سال ۲۰۱۵ حدود ۲۱۴ میلیون فقره بیماری و ۴۳۸ هزار تا ۷۳۰ هزار مرگ در اثر مالاریا به وقوع پیوسته است. همه‌ی این‌ها در حالی اتفاق می‌افتد که سالانه میلیاردها دلار برای جلوگیری از مالاریا سرمایه‌گذاری می‌شود.


حال یافته‌های دو مطالعه‌ی جدید که به تازگی انتشار یافته‌است نشان می‌دهد واکسن جدید کمپانی ساناریا (Sanaria) برای انگل مالاریا تأثیرگذاری بسیار بالایی دارد. این واکسن که Sanaria® PfSPZ-CVac نام دارد، از اسپوروزیت‌های (فرمی از انگل مالاریا در چرخه زندگی‌اش که با نیش حشره وارد بدن انسان می‌شود) زنده، ضعیف شده و خالص شده‌ی مالاریا به اضافه‌ی داروی ضد مالاریای کلروکوین (Chloroquine) تشکیل شده است.

در یکی از مطالعه‌ها که در مجله‌ی Nature چاپ شده است، واکسن به ۹ فرد، سه مرتبه در طول ۸ هفته تزریق شد. به طرز شگفت انگیزی همه‌ی ۹ بیمار وقتی ده هفته بعد از آخرین دوز واکسن در معرض انگل مالاریا (Plasmodium falciparum) قرار گرفتند ایمن باقی ماندند.

در مطالعه‌ی دیگری، در یک منطقه‌ی درگیر مالاریا در مالی، یک آزمایش رندوم و double-blind در طی ۲۴ هفته انجام گرفت. ۵ دوز از واکسن PfSPZ به ۴۴ فرد تزریق شد و در کنار آن محلول آب‌نمک به عنوان دارونما استفاده شد. بیماران به مدت شش ماه در طول فصل باران مورد بررسی حضور انگل مالاریا در خون قرار گرفتند. در ۹۳ درصد مواردی که دارونما استفاده شده بود، یک یا دو مورد عفونت دیده شد ولی در افراد واکسینه شده، فقط ۶۶ درصد موارد آلوده شدند که در آنان زمان آلودگی هم دیرتر بود.

در طی دهه‌ی اخیر، این بهترین نتیجه‌ای است که از تحقیقات مرتبط با مالاریا به دست آمده است، هرچند هنوز راه زیادی باقی مانده است.

ترجمه: کسری طباطبایی

لینک خبر
لینک مقاله

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن