صفحه اصلی بیوتکنولوژی پزشکی سرطان سرطان ریه واکسن سلول بنیادی، موش آزمایشگاهی را دربرابر چندین سرطان ایمن می‌کند

واکسن سلول بنیادی، موش آزمایشگاهی را دربرابر چندین سرطان ایمن می‌کند

0
0
140
واکسن سلول بنیادی، موش آزمایشگاهی را دربرابر چندین سرطان ایمن می‌کند - اخبار زیست فناوری

✅محققان دانشگاه استنفورد گزارش کردند که به‌دنبال تزریق سلول‌های بنیادی پرتوان القایی (iPSCs) به موش، پاسخ ایمنی شدیدی دربرابر سرطان‌های سینه، ریه و پوست ایجاد می‌شود. این واکسن هم‌چنین از عود کردن بیماری در حیواناتی که تومور آن‌ها برداشته‌شده بود جلوگیری می‌کند.


?سلول‌های iPSC سلول‌هایی هستند که از افراد بالغ گرفته می‌شوند و با اعمال تغییرات ژنتیکی، دوباره برنامه‌ریزی شده و توانایی سلول‌های بنیادی جنینی را پیدا می‌کنند ولذا قادرند به انواع سلول‌ها در بدن تبدیل شوند.

?در این مطالعه ۷۵ موش واکسن iPSC را دریافت کردند که از سلول‌های پرتوان القایی ساخته شده‌بودند که با پرتوافکنی غیرفعال شده‌بودند. در عرض ۴ هفته، ۷۰درصد از این موش‌ها سلول‌های سرطانی سینه را که به آن‌ها عرضه شده‌بود پس زدند و در ۳۰درصد باقی‌مانده نیز رشد تومورها به‌طور معناداری کم‌تر از حالت عادی بود. کارآمدی این واکسن هم‌چنین برای سرطان‌های ریه و پوست نیز تأیید شد.

?این تیم تحقیقاتی دریافتند که مقدار زیادی از آنتی‌ژن‌های موجود در سطح سلول‌های پرتوان القایی، بر سطح سلول‌های سرطانی نیز بیان می‌شوند. وقتی موش‌های آزمایشگاهی، واکسن iPSC را دریافت کردند، سیستم ایمنی آن‌ها نسبت به آنتی‌ژن‌های موجود در سطح سلول‌های iPSC پاسخ ایمنی نشان داد. از آن‌جا که شباهت‌های اساسی بین سلول‌های پرتوان القایی و سلول‌های سرطانی وجود دارد، این حیوانات هم‌زمان پاسخی دربرابر سرطان نیز نشان دادند.

?واکسن ضدسرطان برای این‌که کارآمد باشد باید یک یا چند آنتی‌ژن را به بدن عرضه کند که سبب فعال شدن سلول‌های T شود یا آنتی‌بادی‌هایی تولید کند که قادر به تشخیص و اتصال به آنتی‌ژن‌های سطح سلول‌های سرطانی باشد. یکی از بزرگ‌ترین چالش‌هایی که در ایمونوتراپی برای سرطان وجود دارد این است که تعداد آنتی‌ژن‌هایی که به‌طور هم‌زمان به سیستم ایمنی ارائه می‌شود محدود شده‌است. این تیم تحقیقاتی از سلول‌های خود حیوان برای تولید واکسن‌ iPSC استفاده کرد که هم‌زمان چندین آنتی‌ژن سرطانی را هدف قرار می‌دهد.

?این گروه هم‌چنین iPSCها را با یک تقویت‌کننده سیستم ایمنی تحت عنوان CpG ترکیب کرد. CpG ترکیبی است که در مطالعات انسانی مطمئن به‌نظر می‌رسد و پیش از این نشان داده‌شده‌بود که خاصیت ضدتوموری قوی دارد.

?در آینده می‌توان سلول‌های پوست یا خون بیمار را دریافت کرد و آن را دوباره برنامه‌ریزی کرد و به iPSC تبدیل کرد و به‌عنوان یک واکسن ضدسرطان و یا تقویت‌کننده سیستم ایمنی پس از جراحی، شیمی‌درمانی یا پرتودرمانی به بیمار عرضه کرد.

?مترجم: فرزانه صائبی راد

☑لینک خبر

☑لینک مقاله

☑عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی

☑عضویت در کانال زیست فن

واکسن سلول بنیادی، موش آزمایشگاهی را دربرابر چندین سرطان ایمن می‌کند – اخبار زیست فناوری

بارگذاری مطالب مرتبط بیشتر
 • استفاده از تکنیک CRISPR برای درمان ایدز

  استفاده از تکنیک CRISPR برای درمان ایدز

   روش­‌های ویرایش ژنوم، قسمت خاصی از ژن‌­ها را برش داده و امکان اضافه و یا حذف بخشی از DNA …
 • دانشمندان موفق به کشف کشف ژن‌های جدید دخیل در ابتلای آلزایمر شدند

  کشف ژن‌های جدید آلزایمر

  تیم تحقیقاتی دانشگاه ادینبرگ، سه ژن جدید که احتمال ابتلا به بیماری آلزایمر را بالا می‌برند…
 • محققان به اطلاعات جدیدی پیرامون وراثت اپی ­ژنتیکی دست یافته اند

  وراثت اپی ­ژنتیکی

  دانشمندان هنوز نتوانسته‌­اند چگونگی انتقال اطلاعات اپی ژنتیکی از نسلی به نسل دیگر را کاملا…
بارگذاری توسط فرزانه صائبي
بارگذاری در سرطان ریه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

استفاده از تکنیک CRISPR برای درمان ایدز

 روش­‌های ویرایش ژنوم، قسمت خاصی از ژن‌­ها را برش داده و امکان اضافه و یا حذف بخشی از DNA …