بیوتکنولوژی داروییسرطانواکسن ها

واکسن شخصی سازی شده علیه تومور برای کنترل سرطان

بالغ بر نیم قرن دانشمندان رویای واکسنی برای بیماران سرطانی را داشتند که با تحریک سیستم ایمنی فرد منجر به تخریب تومورها شود. پس از تلاش های متعدد، دستاورد واکسن شخصی سازی شده علیه پروتئین‌های جهش‌یافته‌ی در تومور شخص می‌باشد که بهبودی ۱۲ نفر از مبتلایان به سرطان پوست را در پی داشته است. با تقویت قدرت گونه‌های جدید داروهای سرطان که از مکانیسم‌های مختلفی سیستم ایمنی را علیه تومور برمی‌انگیزد، می توان سایر انواع سرطان را نیز درمان کرد.


واکسن‌های قبلی معمولا پروتئین‌های توموری مشخصی که میان افراد متفاوت یکسان بود را مورد هدف قرار می داد، حال آنکه این واکسن پروتئین‌های جهش یافته‌ای (نئوآنتی ژن) را هدف قرار می‌دهد که برای تومور هر فرد اختصاصی می باشد. به اینصورت که به هر بیمار دوز مشخصی از نئوآنتی ژن را می‌دهند که برای سیستم ایمنی عامل خارجی محسوب می‌شود و بنابراین سلول‌های T برای تخریب تومور فراخوانی میشوند.

دو سال پیش مطالعه‌ای که در مجله ی ساینس چاپ شد راهکاری احتمالی پیشنهاد می‌داد که نشان می‌داد نئوآنتی‌ژن واکسن باعث تحریک سیستم ایمنی در سه بیمار دارای ملونما (سرطان پوست بدخیم) که بطور همزمان داروهای سرطان هم دریافت می‌کردند، شده بود، ولی در آن زمان محققین نتوانستند اثبات کنند که واکسن باعث مهار گسترش سرطان شده است.

در مطالعه ای دیگر که روی ۶ بیمار دارای ملونما گسترش یافته به گره‌های لنفی و سایر بافت‌ها صورت گرفت، پس از استخراج تومور با جراحی، توالی DNA هر کدام از تومورها را به دست آوردند و با استفاده از روش‌های محاسباتی، جهشی را که برای کد کردن نئوانتی ژن نیاز بود پیش بینی کردند. سپس برای هر بیمار واکسنی محتوی ۲۰ تا نئوآنتی ژن طراحی کردند که به صورت متوالی تا ۵ ماه زیر پوست بیماران تزریق می‌شد. نه تنها عوارض جانبی مشاهده نشد، که پاسخ های سلول های T هم بسیار قدرتمند و چشمگیر بود. نتایج به دست آمده در American Association for Cancer Research یا AACR ارائه شده است.

ترجمه: کسری طباطبایی

لینک خبر
لینک مقاله

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن