اخباربازنشربیوتکنولوژی پزشکیواکسن ها

نحوه عملکرد واکسن نواواکس و واکسن آسترازنیکا – آکسفورد

به قلم دکتر وحید عرفانی مقدم

در ماراتن تولید واکسن در دنیا کشورها در تلاش برای یافتن واکسنی موثر برای کووید ۱۹‌ اند. واکسن نواواکس ساخت آمریکا و واکسن آسترازنیکا – آکسفورد ساخت انگلیس دو واکسن ساخته شده مطرح در سطح دنیا می باشند که هر کدام ویژگی های خاصی دارند و نحوه ساخت و عملکرد آن ها با یکدیگر متفاوت می باشند. در این مقاله به بررسی عملکرد هر کدام از این واکسن ها می پردازیم.


چگونگی تشخیص ویروس کرونا

چشم انداز توسعه واکسن کروناویروس


واکسن نواواکس

واکسن نواواکس که در کشور آمریکا ساخته شده است آزمایش فاز سوم خود را در انگلیس حدود یک ماه پیش آغاز کرد و انتظار می رود داده های آنالیز اولیه تا اوایل سال جاری آماده شود. این واکسن در دو دوز استفاده می شود.

برخلاف سایر کاندیداهای واکسن کرونا در اخبار ، نواواکس در حال ساخت واکسنی از جنس نانوذرات پپتیدی است. این واکسن، شبیه واکسن های زیرواحد پروتئین سنتی است. این واکسن ها از بخشی از عوامل بیماری زا استفاده می کنند – پروتئینی که پاسخ ایمنی را تحریک می کند. شبیه واکسن هپاتیت بی و و سیاه سرفه .

برای ایجاد واکسن، ژن پروتئین اسپایک کرونا را در ویروس حشرات – باکلوویروس قرار داده اند. ویروس باکولو ویروس سلول های حشره ای به نام اس اف نه را بسیار کارآمد آلوده کرده و باعث می شود سلول ها مقدار زیادی پروتئین اسپایک کرونا تولید کنند.
پس از تولید پروتئین، آن را جمع آوری کرده و با نانوذرات مخلوط می کنند. وقتی پروتئین ها ترکیب شوند ساختارهایی شبیه شکل و اندازه ویروس می شوند، اما فقط چندین واحد پروتئین اسپایک هستند(غیر بیماریزا). این قسمت منحصر به فرد فناوری نواواکس است.

عملکرد واکسن نواواکس

پس از واکسیناسیون ، پروتئین اسپایک توسط سلولهای ایمنی بدن ما به عنوان عامل خارجی شناخته می شود. آنها سلولهای تی و بی را که باعث ایمنی حافظه و تولید آنتی بادی می شوند ، فعال می کنند تا از ما در برابر ویروس واقعی محافظت کنند.


واکسن آسترازنیکا

آژانس تنظیم کننده داروها و محصولات بهداشتی انگلیس(MHRA) واکسن آسترازنیکا – آکسفورد را برای استفاده در برابر کرونا ویروس در انگلستان تصویب کرده است. این واکسن، یک واکسن دو دوز است و بر اساس فناوری حامل ویروسی ساخته شده است.

واکسن حامل ویروسی چیست؟

واکسن حامل ویروسی از یک ویروس بی ضرر به عنوان وسیله انتقال ژن پروتئین اسپایک ویروس کرونا استفاده می کند. در این واکسن، ویروس بی خطر یک آدنو ویروس شامپانزه استفاده شده است. ویروس های آدنو، ویروس هایی هستند که باعث بیماری خفیف در انواع گونه های موجودات می شوند. استفاده از ویروس خاص شامپانزه این اطمینان را به وجود می آورد که هیچ خطری برای انسان ایجاد نمی کنند و همچنین خود آدنو ویروس غیرفعال است بنابراین نمی تواند تکثیر شود.

عملکرد واکسن آسترازنیکا

به طور خلاصه ، بخش بیرونی ساختار آدنوویروس (یا کپسید) به عنوان وسیله حمل ژن پروتئین اسپایک کرونا عمل می کند، دقیقاً همانطور که کپسول های نانوذرات لیپیدی موجود در واکسن های ام آر ان آ، ژن پروتئین اسپایک کرونا را انتقال می دهند.

سلول های بدن ما پس از تزریق، پروتئین اسپایک (آنتی ژن) را تولید می کنند که سیستم ایمنی بدن آن را به عنوان آنتی ژن خارجی تشخیص داده و به آن پاسخ می دهد. این امر ایمنی طولانی مدت نسبت به پروتئین اسپایک را ایجاد می کند، به طوری که وقتی در زندگی واقعی با ویروس کرونا روبرو می شویم، بدن ما آن را به عنوان ویروس مهاجم شناسایی کرده و ما را از آن محافظت می کند.

یک مزیت واکسن آسترازنیکا این است که می توان آن را در دمای استاندارد یخچال (۲-۸ درجه سانتیگراد) با خیال راحت ذخیره کرد، به این معنی که توزیع آن چالش کمتری خواهد داشت.

۵/۵ - (۵ امتیاز)
توسط
دکتر وحید عرفانی مقدم
منبع
Unbiased Science PodcastUnbiased Science Podcast
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن