خانه بیوتکنولوژی دارویی واکسن HIV باید بتواند بر حالات جهش یافته ویروس HIV نیز انطباق پیدا کند

واکسن HIV باید بتواند بر حالات جهش یافته ویروس HIV نیز انطباق پیدا کند

0
0
360

ویروس نقص ایمنی انسان (HIV) بسیار متغیر است و می تواند نسبت به پاسخ ایمنی فرد در طی دوره عفونت، انطباق (adaptation) پیدا کند.


✅ در مقاله ای که به تازگی در نشریه معتبر Nature Medicine به چاپ رسیده است، نشان داده شده که براساس تطابق ویروسی HIV، می توان حالت و سطح بیماری فرد را پیش بینی کرد.

به همین صورت می توان کمیت و کیفیت پیشرفت عفونت ویروسی توسط عوامل HIV-1 که به تازگی به فرد منتقل شده اند ، را با توجه به سطح تطابق ویروس ها نسبت به سیستم ایمنی میزبانشان، تعیین نمود.

با استفاده از روشی نوین، محققین می توانند سطح تطابق ویروسی نسبت به پاسخ ایمنی سلولی بیمار را اندازه گیری نمایند، در نتیجه قادر خواهند بود پیش بینی نمایند بیماری با چه سرعتی در بیمار مورد نظر گسترش خواهد یافت.

پاسخ ایمنی از طریق سلول های T CD8+، سلول های آلوده به ویروس را حذف می نماید. این سلول های T، از طریق اجزاء ویروسی یا اپی توپ های پپتیدی، حاضر بر پروتئین های آنتی ژن لوکوسیت انسانی (HLA) در سطح سلول های ارائه دهنده آنتی ژن، فعال می شوند.

بعضی از جهش های HIV، اپی توپ ها -آنتی ژن هایی که سلول های T بدان ها اتصال می یابند- را تغییر می دهند. در نتیجه، پروتین های HLA نمی توانند آن ها را به سیستم ایمنی ارائه کنند و پاسخ ایمنی ایجاد نمی شود.

این فرآیند “تطابق ویروسی”، به صورت مداوم رخ می دهد.

محققین از یک مدل جهت، اندازه گیری کمی تطابق ویروسی استفاده کردند و در یافتند، اگر فردی به

ویروسی با تطابق بالا با سیستم ایمنی اش، آلوده شود، چنین ویروسی در فرد مورد نظر، بسیار مضر خواهد بود.

افرادی که به ویروس های پیش تطابق یافته آلوده شوند، تعداد سلول های CD4 آن ها، سه برابر سریع تر کاهش می یابد و تعداد ویروس ها نیز نسبت به حالات دیگر، بسیار بالاتر خواهد بود.

اپی توپ هایی که تطابق پیدا می کنند، به صورت ضعیفی توسط سیستم ایمنی شناسایی می شوند و حتی در صورت شناسایی نیز، پاسخ ایمنی برای کشتن سلول های عفونی، بسار ضعیف خواهد بود.

در بررسی تحلیلی که بر روی نتایج آزمایشات اولیه بالینی بر روی یک نوع واکسن HIV، صورت پذیرفته است، مشخص گردید هر چه ویروس ها تطابق بیشتری یافته باشند، پاسخ ایمنی کمتری ایجاد می شود.

اپی توپ چیست؟  yon.ir/pxQD

☑️لینک خبر: yon.ir/g7bJ

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
مطالب بیشتر از این نویسنده محمد بهنام راد
بارگذاری بیشتر در بیوتکنولوژی دارویی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

بررسی کنید

کشف مسیر مولکولی محافظت شده‌ عامل پیری

✅ محققین مسیر مولکولی جدیدی کشف کردند که طول عمر و سلامتی را در کرم ها و پستانداران کنترل …