بازنشرواکسن ها

واکسیناسیون راحت با پچ‌ های میکروسوزنی نوین

اگرچه استفاده از واکسن برای افراد کشورهای در حال توسعه و مناطق دیگر بسیار مهم است، اما مهم‌تر از آن، نحوه واکسیناسیون است.


پژوهشگران دانشگاه South Australia، در مطالعه اخیرشان دریافته‌ اند یک پچ پوستی میکروسوزنی دارای نانوذرات نقره می‌تواند به انجام بهتر و ایمن‌تر عمل واکسیناسیون کمک کند.

پچ‌های میکروسوزنی که پژوهشگران در سال‌های اخیر توسعه داده‌ اند، نسبت به تزریق‌های سوزنی بسیار بهتر عمل کرده و بدون درد نیز هستند. هر پچ از یک مربع کوچک که روی آن سوزن‌های کوچک حاوی دارو است، تشکیل شده است. هنگامی که پچ مانند چسب زخم بر روی بدن بیمار قرار می‌گیرد، میکروسوزن‌ها تنها وارد لایه بالای پوست می‌شوند و به لایه‌های زیرین و اعصاب زیر پوست نمی‌رسند. این سوزن‌ها سپس دارو را وارد جریان خون می‌کنند.

پچ طراحی شده توسط دانشمندان، دارای میکروسوزن‌هایی است که طول هر یک از آن‌ها فقط ۷۰۰ میکرون است. سوزن‌های مذکور از واکسن و نانوذرات نقره همراه با یک پلیمر محلول در آب و سازگار با محیط زیست بنام کربوکسی متیل سلولز ساخته شده‌اند که به طور کامل ظرف یک دقیقه پس از تزریق در جریان خون، حل می‌شود. در نتیجه دارو پس از تزریق سریعاً وارد جریان خون می‌شود و باکتری‌های آن ناحیه را از بین می‌برد.

در بررسی‌های آزمایشگاهی، این پچ موفق به از بین بردن باکتری‌هایی مانند استافیلوکوک اپیدرمیدیس (Staphylococcus epidermis)، اشرشیا کلای (Escherichia coli) و سودوموناس آئروژینوزا (Pseudomonas aeruginosa) شد. پس از تزریق، محل تزریق پس از ۲۴ ساعت به طور کامل از باکتری‌ها پاک شد.

یافته‌های این مطالعه در مجله Chemical Communications منتشر شد.

توسط
ایسنا
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

عاطفه بابائی

دانشجوی ارشد زیست شناسی گیاهی هستم؛ بخاطر علاقه زیادی که به گیاهان و حوزه های مرتبط باهاشون داشتم تحصیلاتم تو این رشته رو ادامه دادم و از حدود 3-4 سال پیش همکاری خودم رو با مجموعه زیست فن شروع کردم. در حال حاضر دبیرخبر حوزه کشاورزی هستم و روز به روز از کارم و خوندن مطالب مرتبط با گیاهان بیشتر لذت می برم.

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنـجاه یـک + = شصـت یـک

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن