بیوتکنولوژی پزشکیسرطان

واکنش شبه سرطانی بدن به خال‌کوبی

?#رصد_لحظه‌ای?

✅ انجام خال‌کوبی یا «تتو» می‌تواند باعث ایجاد واکنش‌های شبه سرطانی در بدن، حتی ۱۵ سال بعد از انجام آن شود. به‌عبارت‌دیگر واکنش دیرهنگام به رنگ‌دانه‌های تتو در بدن، ممکن است علائم شبیه به لیمفوما یا سرطان دستگاه لنفاوی را ایجاد نماید.


?بنا بر نتایج یک پژوهش که دیروز در نشریه بین‌المللی «سالنامه بیماری‌های داخلی» منتشر گردیده، تورم گره‌های لنفاوی ناشی از واکنش به رنگ‌دانه‌های تتو ممکن است حتی سال‌ها بعد از تتو کردن، علائم بالینی و رادیولوژی مشابه لیمفوما یا سرطان دستگاه لنفاوی را ایجاد کند.

?تتوهای زینتی با مشکلات حادی مانند درد، عفونت، حساسیت شدید و همچنین مشکلات موضعی‌ای نظیر تورم گره‌های لنفاوی که می‌تواند مانند بیماری‌های خطرناک تظاهر کند، مرتبط هستند. در یک مواردی که در این خصوص گزارش شده، علائم فوق ۳۰ سال بعد از تتو کردن ایجاد گردیده‌اند.

?محققین بیمارستان سلطنتی شاهزاده آلفرد در سیدنی استرالیا در پژوهش منتشره خود، موردی از یک مراجع خانم ۳۰ ساله به کلینیک را توصیف نموده‌اند که غدد لنفاوی زیر هر دو بغل از مدتی پیش دچار تورم گردیده بودند. به گفته این پژوهشگران، علائم بدنی او مشابه بیماری لیمفوما بود، اما آزمایشات بالینی نشان داد که تومورها خوش خیم هستند. درنهایت پس از انجام آزمایش‌های کامل، پزشکان این بیمار به این نتیجه رسیدند که علائم او ناشی از واکنش به تتویی ایجاد شده که ۱۵ سال پیش انجام شده بود.

?یافته‌های عجیب این تحقیق، می‌تواند ضمن اشاره به مضرات احتمالی خال‌کوبی کردن که امروزه رواج بسیاری یافته است، اهمیت بررسی دقیق سابقه تتو و آزمایش‌های فیزیکی مربوطه را برای بیماری لیمفوما نشان دهد.

?ترجمه و بازنویسی: محمدرضا دلفیه

☑️ لینک خبر
☑️ لینک مقاله
☑️ عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی
☑️عضویت در کانال زیست فن

واکنش شبه سرطانی بدن به خال‌کوبی – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن