ایمنی درمانیایمونولوژیسرطان

وجود سلول های دندرتیک در تومورهای در حال رشد

سلول های دندرتیک گروهی از سلول‌های ایمنی هستند که آنتی‌ژن ها را در خون شناسایی و به سایر سلول‌های سیستم ایمنی عرضه کرده و از این ‌رو باعث تقویت پاسخ ایمنی می‌شوند.


علی‌رغم اینکه تحقیقات اخیر بیان کرده‌اند که سلول های سرطانی سلول های دندرتیک سیستم ایمنی را به‌طور کامل غیرفعال می‌کنند، یافته‌های جدید نشان می‌دهند که برخی از این سلول‌ها در تومورها زنده و فعال‌اند. دو گروه از سلول‌های دندرتیک در هنگام سرطان زنده هستند: cDC1 و cDC2. هر دو این رده از سلول‌ها در تومورهای موش و انسان یافت شده‌اند. این دو گروه از سلول‌های دندرتیک برای استفاده در ایمنی درمانی علیه سرطان بسیار مناسب هستند و پاسخ‌های ضد توموری قوی را حتی در تعداد کم ایجاد می‌کنند. به همین دلیل محققان بر این باورند که از این دو گروه از سلول‌های دندرتیک می‌توان در واکسیناسیون علیه سرطان استفاده کرد.

طبق گفته محققان اگر فرایند درمانی واکسیناسیون با موفقیت طی شود قدم بعدی این است که سلول‌های دندرتیک از تومورها استخراج و جداسازی شود و دوباره ‌به همان افراد تزریق شده تا از شکل‌گیری تومورهای جدید و یا بازگشت تومور اصلی اطمینان حاصل شود. انجام مطالعات بعدی برای یافتن علت این که چرا برخی از تومورها به cDC1 بهتر پاسخ می دهند و برخی به cDC2، از اهمیت زیادی برخوردار است.

جزئیات بیشتر در مجله Nature به چاپ رسیده است.

لینک مقاله
لینک خبر

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن