بیوتکنولوژی پزشکیژنومیکس

وراثت اپی ­ژنتیکی

هرچند روند به ارث رسیدن ژن‌­ها از والدین به فرزندان کاملاً شناخته شده است، اما دانشمندان هنوز نتوانسته‌­اند چگونگی انتقال اطلاعات اپی ژنتیکی از نسلی به نسل دیگر را کاملا کشف کنند. محققان رابطه دو پروتئین جدید را در این فرآیند تأیید کردند. این پروتئین­‌ها در سیتوپلاسم سلول به حالت یک قطره­ معلق و بدون غشا هستند و گرانولی به نام Z را تشکیل می‌­دهند.


گرانول‌­ها و دیگر ارگانل­‌های قطره-مانند (همانندیک قطره روغن در آب)  ارگانل­‌های هم­‌چگال شبه مایع نیز نامیده می‌­شوند. آن‌­ها سیستم­‌های شناور، مجزا از سیتوپلاسم، و فاقد غشا می­‌باشند و از این رو بسیار مورد توجه دانشمندان قرار گرفتند. تحقیقات نشان داد تعامل پروتئین‌­های قطره­ مانند با یک‌دیگر مراحل بیان ژن­ را سازمان‌دهی می‌­کند. در حقیقت آن­‌ها تنها برای برخی RNAها مجوز تبدیل شدن به پروتئین صادر می‌­کنند.

دانشمندان با مطالعه ژن­‌های درگیر در انتقال اطلاعات اپی­‌ژنتیکی، دو ژن مهم کد کننده پروتئین­‌های ZNFX-1 و WAGO-4 را در C. elegans کشف کردند. با استفاده از تکنیک ردیابی فلئورسنت مشخص شد این دو ژن در سلول‌­های زاینده قرار دارند و به RNA متصل می‌­شوند، بنابراین نقش آن­‌ها در وراثت پررنگ‌­تر شد.

 پروتیئن­‌های ZNFX-1 و WAGO-4 علاوه بر گرانول Z قسمتی از گرانول P را نیز تشکیل می­‌دهند. گرانول P در سلول­‌های زاینده کرم و بسیاری از گونه­‌های جانوری از جمله انسان شناسایی شده‌است. جالب توجه است که در کرم­‌های بالغ  پروتئین­‌های ZNFX-1 و WAGO-4 از گرونول P خارج شده و گرانول Z را تشکیل می­‌دهند.

الحاق پروتئن قطره مانند سومی با نام Mutator به مجموعه گرانول P و گرانول Z ، باعث می­‌شود گرونول‌­های P و Z در سیتوپلاسم بدون این‌که با یک‌دیگر ترکیب شوند در کنار هم قرار بگیرند. ساختار سه گانه مذکور تداعی کننده گرینچ معروف در کریسمس است: P-granule سبز رنگ که کلاهی قرمز از جنس Z-granule به سر دارد و M-granule  که نقش منگوله­‌های سفید کلاه را داراست.

این گرانول­‌ها در غشای هسته‌­ای و درمکان­‌هایی هستند که RNA ها از آنجا خارج می­‌شوند. RNAها مجبورند قبل از خروج از سیتوپلاسم و ترجمه به پروتئین، از این فلاکس‌­های گرانولی عبور کنند. درواقع گرانول­‌ها درباره تبدیل RNAها به پروتئین تصمیم ­گیری می­‌کنند. نقش اصلی مربوط به گرانول Z است.

گرانول Z تصمیمات مربوط به پردازش RNA را اتخاذ می‌­کند و این تصمیمات را  به نسل آینده نیز منتقل می­‌کند. به‌طور کلی ساختار سه قطره یا همان پروتئین‌­های قطره مانند به سازمان‌دهی جریان دستورالعمل‌­های پروتئینی از هسته به سیتوپلاسم کمک می­‌کند.

❇ مترجم: فضیله اسماعیلی

☑ لینک خبر
☑ لینک مقاله
☑ عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی
☑ عضویت در کانال زیست فن

برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن