بیوتکنولوژی پزشکیژنومیکس

وراثت اپی ­ژنتیکی

هرچند روند به ارث رسیدن ژن‌­ها از والدین به فرزندان کاملاً شناخته شده است، اما دانشمندان هنوز نتوانسته‌­اند چگونگی انتقال اطلاعات اپی ژنتیکی از نسلی به نسل دیگر را کاملا کشف کنند. محققان رابطه دو پروتئین جدید را در این فرآیند تأیید کردند. این پروتئین­‌ها در سیتوپلاسم سلول به حالت یک قطره­ معلق و بدون غشا هستند و گرانولی به نام Z را تشکیل می‌­دهند.


گرانول‌­ها و دیگر ارگانل­‌های قطره-مانند (همانندیک قطره روغن در آب) ارگانل­‌های هم­‌چگال شبه مایع نیز نامیده می‌­شوند. آن‌­ها سیستم­‌های شناور، مجزا از سیتوپلاسم، و فاقد غشا می­‌باشند و از این رو بسیار مورد توجه دانشمندان قرار گرفتند. تحقیقات نشان داد تعامل پروتئین‌­های قطره­ مانند با یک‌دیگر مراحل بیان ژن­ را سازمان‌دهی می‌­کند. در حقیقت آن­‌ها تنها برای برخی RNAها مجوز تبدیل شدن به پروتئین صادر می‌­کنند.

دانشمندان با مطالعه ژن­‌های درگیر در انتقال اطلاعات اپی­‌ژنتیکی، دو ژن مهم کد کننده پروتئین­‌های ZNFX-1 و WAGO-4 را در C. elegans کشف کردند. با استفاده از تکنیک ردیابی فلئورسنت مشخص شد این دو ژن در سلول‌­های زاینده قرار دارند و به RNA متصل می‌­شوند، بنابراین نقش آن­‌ها در وراثت پررنگ‌­تر شد.

پروتیئن­‌های ZNFX-1 و WAGO-4 علاوه بر گرانول Z قسمتی از گرانول P را نیز تشکیل می­‌دهند. گرانول P در سلول­‌های زاینده کرم و بسیاری از گونه­‌های جانوری از جمله انسان شناسایی شده‌است. جالب توجه است که در کرم­‌های بالغ پروتئین­‌های ZNFX-1 و WAGO-4 از گرونول P خارج شده و گرانول Z را تشکیل می­‌دهند.

الحاق پروتئن قطره مانند سومی با نام Mutator به مجموعه گرانول P و گرانول Z ، باعث می­‌شود گرونول‌­های P و Z در سیتوپلاسم بدون این‌که با یک‌دیگر ترکیب شوند در کنار هم قرار بگیرند. ساختار سه گانه مذکور تداعی کننده گرینچ معروف در کریسمس است: P-granule سبز رنگ که کلاهی قرمز از جنس Z-granule به سر دارد و M-granule که نقش منگوله­‌های سفید کلاه را داراست.

این گرانول­‌ها در غشای هسته‌­ای و درمکان­‌هایی هستند که RNA ها از آنجا خارج می­‌شوند. RNAها مجبورند قبل از خروج از سیتوپلاسم و ترجمه به پروتئین، از این فلاکس‌­های گرانولی عبور کنند. درواقع گرانول­‌ها درباره تبدیل RNAها به پروتئین تصمیم ­گیری می­‌کنند. نقش اصلی مربوط به گرانول Z است.

گرانول Z تصمیمات مربوط به پردازش RNA را اتخاذ می‌­کند و این تصمیمات را به نسل آینده نیز منتقل می­‌کند. به‌طور کلی ساختار سه قطره یا همان پروتئین‌­های قطره مانند به سازمان‌دهی جریان دستورالعمل‌­های پروتئینی از هسته به سیتوپلاسم کمک می­‌کند.

❇ مترجم: فضیله اسماعیلی

لینک خبر
لینک مقاله
عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی
عضویت در کانال زیست فن

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن