ورود هوش مصنوعی و رباتیک به حوزه‌ی بهداشت و درمان

یک سازمان تازه‌تأسیس در نظر دارد با واردسازی هوش مصنوعی و فناوری‌های مرتبط به حوزه‌ی بهداشت و درمان، مراقبت پزشکی باکیفیت‌تری را برای جامعه‌ی قرن بیست‌ویکم فراهم سازد. هدف اصلی این سازمان، بهبود دسترسی بیمار به مراقبت باکیفیت است.


گروه “مشارکت هوش مصنوعی و خودکارسازی در بهداشت و درمان” که به اختصار “PATH” نامیده می‌شود، دستگاه‌های سلامت، صنعت، پرداخت‌کنندگان و تنظیم‌کنندگان را گرد هم آورده تا به کمک فناوری، روشی را به منظور بهبود دارورسانی، کاهش هزینه‌ها و افزایش سهولت در دسترسی به خدمات مراقبت پزشکی برای میلیون‌ها نفر در جهان، توسعه دهد.

به گفته‌ی جاناتان لینکوس، مدیر عامل و یکی از دو بنیان‌گذار PATH، این گروه رویکرد منحصر به فردی را در فعالیت خود اتخاذ کرده است. PATH یک گروه عضوپذیر است که در نظر دارد با همراه‌سازی تمامی سهام‌داران، به ارائه‌ی راه حل جهت رفع مشکلاتی چون غفلت از سیاست عمومی و امنیت فردی پرداخته، و هم‌چنین روشی برای وارد ساختن پیشرفت‌های انقلابی به سیستم بهداشت و درمان پیدا کند.

لینکوس در گذشته مدیر عامل انجمن پزشکی از راه دور آمریکا (ATA) بود. وی تجربیات ارزشمندی در زمینه‌ی توسعه‌ی فناوری از مفهوم به واقعیت، تبدیل پزشکی از راه دور به یک فناوری مطرح و پذیرفته شده، بهبود پیامدها، ایجاد بازاری رو به رشد و غلبه بر موانع، دارد.

لینکوس توضیح می‌دهد: «در حال حاضر، هوش مصنوعی و نوآوری‌های مرتبط با آن، امکان رشد و ارائه‌ی خدمات باکیفیت‌تری را برای صنایعی چون بانک‌داری، هوانوردی و سرگرمی فراهم کرده و به مصرف‌کنندگان نیز حق انتخاب بیش‌تری داده است. با وجود سیر صعودی هزینه‌ها، افزایش نیاز، کاهش منابع و پیشرفت سریع فناوری، بهداشت و درمان چاره‌ای جز این ندارد تا پا به پای این مشکلات قدم بردارد. بهداشت و درمان به عنوان یک مجموعه، آغوش خود را بسیار دیر به روی فناوری باز می‌کند. برای مثال، ۲۴ سال طول کشید تا پزشکیِ از راه دور، به جایگاه امروز خود دست یابد.»

هراس‌هایی نیز در مورد استفاده از هوش مصنوعی در سیستم بهداشت و درمان و حوزه‌ی پزشکی وجود دارد که لینکوس در این مورد بیش‌تر توضیح می‌دهد: «درباره‌ی حریم خصوصی، امنیت شغلی، ترس از مسائل ناشناخته، و هم‌چنین شرکت هوش مصنوعی در تصمیم‌گیری‌های پیچیده‌ای که معمولاً توسط پزشکان و ارائه‌دهندگان مراقبت پزشکی انجام می‌شود، نگرانی‌هایی وجود دارد. ارائه‌ی راه حلی برای رفع این نگرانی‌ها، یکی از اصلی‌ترین دلایل پایه‌گذاری PATH بوده است. تمرکز ما بر روی توسعه‌ی کاربست هوش مصنوعی، خودکارسازی و رباتیک، که هم‌اکنون به اتاق عمل راه پیدا کرده، در سیستم بهداشت و درمان خواهد بود.»

به عقیده‌ی وی، از هوش مصنوعی می‌توان در فرآیند تشخیص بیماری، بررسی دقیق‌تر طیف وسیعی از داده‌های بیماران و علائم حیاتی، و کمک به پزشکان و دیگر ارائه‌کنندگان خدمات مراقبت در اتخاذ تصمیم‌های مهم، بهره برد.

او اضافه می‌کند: «نتیجه‌ی کار و ارتقای کیفیت مراقبت پزشکی به دلیل پیامدهای بهتر بهداشت و درمان، کاهش هزینه‌ی مراقبت پزشکی به دلیل سریع‌تر، کارآمدتر ومفیدتر شدن مداخلات پزشکی و بهبود وسیع دسترسی به مراقبت پزشکی در جهان خواهد بود که تا پیش از این تصور نمی‌شد.»

ماری ان لیبرت، دیگر بنیان‌گذار PATH است. فعالیت اصلی شرکت ماری ان لیبرت، که GEN را تحت مالکیت خود دارد، انتشار کتاب، مجلات و محتوای دیجیتالی علمی و پزشکی در رشته‌هایی مانند پزشکی از راه دور، تحول سلامت و CRISPR است.

لیبرت درباره‌ی فعالیت‌های اخیر خود اظهار داشت: «من در مورد شکل‌گیری PATH هیجان زده‌ام و به دنبال بسیج نیروها برای کمک به انتقال این فناوری‌های نجات‌بخش به بالین بیماران نیازمند هستم.»

این مطلب در تاریخ ۱۳ آپریل ۲۰۱۷ در وبسایت GEN منتشر شده است.

✳️ نویسنده: John Sterling
✳️ ترجمه و بازنویسی: محمد شجاعیه

لینک دیدگاه

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
مطالب بیشتر از این نویسنده عاطفه سادات محسن زاده
بارگذاری بیشتر در دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

استفاده از RNA مداخله‌گر در ایمنی‌درمانی سرطان

ایمنی‌درمانی سرطان در سال‌های اخیر، به خصوص در زمینه‌ی درمان تومورهای جامد، پیشرفت چشمگیری…