اقتصاد زیستیبیوتکنولوژی صنعتیبیوتکنولوژی میکروبیزیست توده

مروری بر وضعیت خوراک های زیست توده ای صنایع

محققان به کمک داده های موجود از اواخر سال ۲۰۱۳ تا اواسط سال ۲۰۱۵، به بررسی وضعیت خوراک های زیست توده ای صنایع و فرآیند های مرتبط با آن ها، پرداخته اند. حدود ۲/۳ داده ها متعلق به ایالات متحده است و باقی متعلق به اروپا و آسیا، که سهم آسیا ناچیز است.


این بررسی به کمک معیارهایی همچون ماده اولیه، محصول تولیدی، مقیاس (آزمایشگاهی-پایلوت-صنعتی)، ظرفیت تولید، کشور، کمپانی، فرآیند و کاتالیست های مورد استفاده انجام شده است.

به طور کلی ۲۰ منبع اولیه زیست توده، و ۲۸ محصول از آن ها گزارش شده است که بیوسلولز، چوب و ذرت پر استفاده ترین آن ها و اتانول، الکل ها، مواد شیمیایی و سوخت های زیستی بیشترین محصولات تولیدی بوده اند.

گروهی از زیست توده ها،خود حاصل فرآیندی مجزا هستند که بعدها به عنوان خوراک ورودی مورد استفاده قرار می گیرند. ۱۲ مورد گزارش شده است که مواد قندی و اتانول، پر استفاده ترین آن ها بوده اند. ۱۵ مورد محصول از این زیست توده ها نیز گزارش شده که مونوکربوکسیلیک اسیدها، دی کربوکسیلیک اسیدها و پلیمر های مختلف، بیشترین سهم را داشتند.

حدود ۵۹% این پروژه ها در ایالات متحده، ۹ % در فرانسه و باقی در کشور های دیگر انجام شده است.

با توجه به داده ها، بخش اعظم منابع اولیه، مواد سلولزی و همی سلولزی هستند که از آن ها اتانول حاصل شده. در گذشته غالب منابع اولیه، مواد غذایی همچون ذرت بود، اما استفاده از این مواد می تواند علاوه بر بحران محل کشت، در صنایع غذایی نیز مشکل ایجاد کند. به همین دلیل برای ساخت اتانول و سوخت های زیستی، تمایل به استفاده از مواد سلولزی و همی سلولزی است،که تحقیقات زیادی بر روی بهینه سازی فرآیندها و آنزیم های مناسب آن، در حال انجام است.

مواد لیگنین دار نیز،به علت ساختار آروماتیکی خود،می توانند جایگزین نفت خام برای رسیدن به بنزن، تولوئن و زایلن باشد که تحقیقات زیادی بر روی آن ها نیز در حال انجام است.

گام بعدی در این پروژه، بررسی داده های اقتصادی به همراه تحلیل آن ها، و بررسی دقیق تر داده های مربوط به مقیاس است.

ترجمه و آماده سازی: سینا سلطانی

لینک خبر
لینک مقاله

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن