بازنشربیوتکنولوژی پزشکی

وقتی خود دندان‌ها کار پر کردن را انجام می‌دهند!

پژوهشگران چینی، نوعی ژل ابداع کرده‌اند که می‌تواند به دندان‌ها کمک کند خود را ترمیم کنند. پژوهشگران “دانشگاه ججیانگ”(ZJU) چین، ژل خاصی ابداع کرده‌اند که می‌تواند به مینای دندان کمک کند تا از عهده ترمیم خود برآید. شاید این ژل بتواند از ایجاد حفره در دندان‌ها پیشگیری کند و نیاز به پر کردن آنها را کاهش دهد.


برای پر کردن دندان، از موادی مانند فلز، پرسلان و رزین استفاده می‌شود اما این مواد به صورت یکپارچه به سطح دندان نمی‌چسبند و اغلب سست می‌شوند. پژوهشگران دانشگاه ججیانگ برای برطرف کردن این مشکل، نوعی ژل حاوی کلسیم و فسفات ابداع کردند که دندان را در ترمیم خود کمک می‌کند.

آنها این ژل را با به کار گرفتن آن روی دندان‌های آسیب‌دیده آزمایش کردند. در این آزمایش، دندان در ظرف‌هایی حاوی نوعی مایع قرار گرفت تا محیط دهان به مدت ۴۸ ساعت شبیه‌سازی شود. ژل طی این آزمایش توانست رشد مینای جدید دندان را تحریک کند و پژوهشگران با استفاده از میکروسکوپ دریافتند که ترتیب قرار گرفتن بلورهای کلسیم و فسفات، مانند مینای دندان معمولی است.

“رویکانگ تانگ”(Ruikang Tang)، سرپرست این پروژه گفت: در رشد دندان معمولی، مینا با لایه نامنظمی از ذرات کلسیم و فسفات پوشیده شده که آن را به رشد ترغیب می‌کنند.ضخامت این پوشش جدید،

فقط سه میکرومتر و حدود ۴۰۰ برابر نازک‌تر از مینای سالم است. تانگ ادامه داد: این ژل را می‌توان بارها مورد استفاده قرار داد تا لایه مورد نظر ترمیم شود. وی افزود: چندین گروه دیگر نیز پیش از این تلاش کرده‌اند تا مینای دندان را با استفاده از مخلوط کلسیم و فسفات ترمیم کنند اما مخلوطی که آنان ارائه داده‌اند، ذرات بزرگتری را در بر دارد که خوب به سطح دندان نمی‌چسبند؛ در نتیجه فرآیند ترمیم مینای دندان دشوار خواهد بود.

پژوهشگران در حال حاضر، این ژل را روی موش‌ها آزمایش می‌کنند و امیدوارند که آن را در آینده روی انسان نیز به کار ببرند. آنها قصد دارند از ایمن بودن ژل و کارکرد درست آن در محیط دهان واقعی مطمئن شوند.

Rate this post
توسط
کانال رسمی پژوهشکده زیست فناوری رویان اصفهان
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن