افزایش بهره وریکریسپرگندم

ویرایش پایدار ژنوم گندم در 36 هفته

گندم به عنوان گیاهی استراتژیک همواره مورد توجه محققان بوده است. بسیاری از روش‌های کلاسیک و مدرن برای بهبود عملکرد گندم با ویرایش ژنوم آن مورد بررسی قرار گرفته است. اما به دلیل داشتن ژنوم هگزاپلوئیدی، ویرایش ژنوم این گیاه با سیستم کریسپر، بسیار دشوار است. این تحقیق نشان از کارایی بالای انتقال ژن به روش آگروباکتریوم در گندم طی مدت زمان کوتاه دارد.


ویرایش ژنوم گندم با سیستم نوینی هم‌چون کریسپر بسیار مشکل می‌باشد. این امر به دلیل داشتن ژنوم هگزاپلوئیدی گندم است. دانشمندان روش‌های بسیاری هم‌چون استفاده از پروتوپلاست و بمباران ذره‌ای را برای ویرایش ژنوم این گیاه مورد استفاده قرار داند، اما نتایج مطلوبی به دست نمی‌آوردند.

دانشمندان آزمایشگاه John Bingham در انگلیس از انتقال ژن به روش آگروباکتریوم به منظور الحاق سیستم ویرایش ژنی و ژن هدف TaPDS در گندم استفاده کردند. نتایج به‌دست آمده نشان از افزایش کارایی تا ۱۷ درصد برای ویرایش تک ژن و ۵ درصد برای هدف قرار دادن ژنوم سه‌تایی داشت. نتایج دیگر از این موفقیت، صرفه جویی در زمان بود. محققان توانستند با این روش ویرایش ژن را در ۳۶ هفته انجام دهند. لازم به ذکر است که این روش، پایدار و قابل وراثت در بین نسل‌ها می‌باشد.

✅ منبع خبر
✅ لینک مقاله

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن