بیوتکنولوژی کشاورزیکریسپر

ویرایش ژنتیکی قارچ سیاهک پنهان برنج با استفاده از روش CRISPR

قارچ Ustilaginoidea virens سبب بروز بیماری سیاهک پنهان برنج می‏‌شود. سیاهک پنهان یکی از بیماری‏‌های رایج برنج به شمار می‏‌رود. مطالعات ملکولی روی پاتوژن مولد این بیماری به‌علت محدودیت در تکنیک‌‏های تولید موتانت‏ بسیار کم است.


محققان با استفاده از سیستم CRISPR-Cas9 موفق به ایجاد موتانت‏‌های فاقد ژن‌‏های USTA ustiloxin و UvSLT2 MAP kinase شدند.

سه gRNA با نام‌‏های UA01 ،UA13 و UA21 به منظور هدف قرار دادن ژن USTA به قارچ U. virens منتقل شدند و مشاهده شد هنگامی که سازه Cas9 و gRNA به یک وکتور وارد شود، فراوانی جایگزینی ژن بالاتر است. gRNAی UA01 بالاترین فراوانی ناک اوت ژن USTA به میزان ۹۰% و در نتیجه تولید موتانت ustA را داشت. در همه موتانت‌‏های تولید شده به طور اختصاصی تنها ژن USTA ناک اوت شده بود و هیچ خطایی مشاهده نشد.

فراوانی جایگزینی برای ژن UvSLT2 ،۵۰ درصد بود. برخلاف موتانت‏‌های ustA که هیچ فنوتیپ قابل تشخیصی نداشتند، نرخ رشد موتانت‏‌های Uvslt2 به میزان کمی کاهش داشت، هم‌چنین میزان اسپورزایی در آن‏‌ها‏ بیش از ۷۰ درصد کاهش نشان داد. حذف ژن UvSLT2 منجر به افزایش حساسیت به تنش‏‌های دیواره سلولی و افزایش تحمل به تنش‌‏های هیپراسموتیک و اکسیداتیو شد.

این نتایح نشان داد سیستم CRISPR-Cas9 روشی کارآمد برای ویرایش ژنی در قارچ U. virens است. با استفاده از این روش می‏‌توان به تولید واریته های مقاوم به سیاهک پنهان امیدوار بود.

لینک خبر
لینک مقاله

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن