بیوتکنولوژی کشاورزیکریسپر

ویرایش ژنتیکی قارچ سیاهک پنهان برنج با استفاده از روش CRISPR

قارچ Ustilaginoidea virens سبب بروز بیماری سیاهک پنهان برنج می‏‌شود. سیاهک پنهان یکی از بیماری‏‌های رایج برنج به شمار می‏‌رود. مطالعات ملکولی روی پاتوژن مولد این بیماری به‌علت محدودیت در تکنیک‌‏های تولید موتانت‏ بسیار کم است.


محققان با استفاده از سیستم CRISPR-Cas9 موفق به ایجاد موتانت‏‌های فاقد ژن‌‏های USTA ustiloxin و UvSLT2 MAP kinase شدند.

سه gRNA با نام‌‏های UA01 ،UA13 و UA21 به منظور هدف قرار دادن ژن USTA به قارچ U. virens منتقل شدند و مشاهده شد هنگامی که سازه Cas9 و gRNA به یک وکتور وارد شود، فراوانی جایگزینی ژن بالاتر است. gRNAی UA01 بالاترین فراوانی ناک اوت ژن USTA به میزان 90% و در نتیجه تولید موتانت ustA را داشت. در همه موتانت‌‏های تولید شده به طور اختصاصی تنها ژن USTA ناک اوت شده بود و هیچ خطایی مشاهده نشد.

فراوانی جایگزینی برای ژن UvSLT2 ،50 درصد بود. برخلاف موتانت‏‌های ustA که هیچ فنوتیپ قابل تشخیصی نداشتند، نرخ رشد موتانت‏‌های Uvslt2 به میزان کمی کاهش داشت، هم‌چنین میزان اسپورزایی در آن‏‌ها‏ بیش از 70 درصد کاهش نشان داد. حذف ژن UvSLT2 منجر به افزایش حساسیت به تنش‏‌های دیواره سلولی و افزایش تحمل به تنش‌‏های هیپراسموتیک و اکسیداتیو شد.

این نتایح نشان داد سیستم CRISPR-Cas9 روشی کارآمد برای ویرایش ژنی در قارچ U. virens است. با استفاده از این روش می‏‌توان به تولید واریته های مقاوم به سیاهک پنهان امیدوار بود.

☑ لینک خبر
☑ لینک مقاله

برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن