مهندسی ژنتیک

گل داودی، کاندید پلی‌پلوئید ویرایش ژنوم به کمک سیستم CRISPR-Cas9

✅ درحالی‌که تا به امروز، از سیستم CRISPR-Cas9 به‌طور گسترده در چندین محصول گیاهی استفاده شده است، اما واردکردن جهش‌ها از طریق این سیستم به گونه‌های گیاهی پلی‌پلوئید پیشرفته‌تر مخصوصا برای گونه‌های فاقد اطلاعات ژنومی، امری مشکل بوده است.


?گل داوودی با نام علمی Chrysanthemum morifolium مثال خوبی در این زمینه است. این گیاه، یکی از مهم‌ترین گیاهان زینتی هگزاپلوئید و فاقد اطلاعات ژنومی است. اما اکنون تیم تحقیقاتی میتسوکوکیشی کابوشی از سازمان ملی تحقیقات کشاورزی و غذای ژاپن تلاش کرده با استفاده از سیستم CRISPR-Cas9 و برای واردکردن جهش‌های موردنظر، ژنوم گل داوودی را ویرایش نماید.

?این تیم پژوهشی، گل‌های داوودی تراریخته‌ای را ایجاد کرده که ژن پروتئین فلورسنت سبز مایل به زرد Chiridius poppei یا “CpYGFP” را بیان می‌کنند و بدین منظور، ژن CpYGFP را برای ویرایش ژنوم مورد هدف قرار داده‌اند. تیم تحقیق، دو sgRNA را برای هدف‌گیری مناطق متفاوت ژن CpYGFP انتخاب کرده و یک مجموعه کالوس تراریخته به دست آورده‌اند که حاوی ژن‌های CpYGFP جهش‌یافته است.

?آنالیزها نشان داده که سلول‌های حاوی ژن CpYGFP جهش‌یافته می‌توانند به‌طور مستقل از سلول‌های حاوی ژن CpYGFP طبیعی در یک بافت کالوس رشد کنند. گروه تحقیق ژاپنی درنهایت موفق شد یک لاین گل داوودی اصلاح‌شده با روش CRISPR-CpYGFP حاوی جهش در ژن CpYGFP را ایجاد نماید.

?این تحقیق، اولین گزارشی است که از کاربرد سیستم CRISPR-Cas9 در گل داوودی ارائه شده است.

?ترجمه: مریم باورساد

#مهندسی_ژنتیک

☑️ لینک خبر
☑️ لینک مقاله
☑️ عضویت در زیست فن کشاورزی
☑️عضویت در کانال زیست فن

گل داودی، کاندید پلی‌پلوئید ویرایش ژنوم به کمک سیستم CRISPR-Cas9 – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن