ویرایش ژنوم در کشاورزی

شورای علم و فناوری کشاورزی که به اختصار CAST نامیده می‌شود، مقاله‌ای با عنوان ویرایش ژنوم در کشاورزی: روش‌ها، برنامه‌ها و حکومت را منتشر کرد.


شورای CAST توضیح می‌دهد که ویرایش ژنوم فرایند ایجاد تغییرات توالی دقیق و هدفمند در اسید دی اکسی ریبونوکلئیک سلول‌های زنده و موجودات زنده است و یک روش جدید قدرتمند است که امکان کنترل مواد ژنتیکی را فراهم می‌کند و فرصتی را برای پیشرفت سریع در شیوه‌های کشاورزی ایجاد می‌نماید.

این مقاله خلاصه‌ای از چشم‌انداز کنونی تصویب ژنوم، ازجمله مقررات موجود، توافق‌نامه‌های بین‌المللی، استانداردها و کدهای رفتاری و نیز عوامل مؤثر حکومتی، مقایسه با سایر روش‌های اصلاح ژنتیکی، اثرات بهبود محیطی و حیوانی، ارزش تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان و اثرات اقتصادی را مورد بحث قرار می‌دهد.

پیشرفت در پرورش گیاهان و حیوانات و شیوه‌های کشاورزی به‌ منظور رفع نیازهای غذایی، فیبر، خوراک و نیاز به انرژی صورت می‌گیرد. با افزایش رشد جمعیت، این نیازها همچنان افزایش می‌یابد، این در حالی است که مقدار زمین و آب موجود برای تولید کاهش می‌یابد. علاوه بر این، تغییرات آب و هوایی بر روی افزایش دسترسی به زمین و آب تأثیر می‌گذارد و میزان بروز خشک‌سالی، سیل و سایر حوادث اقلیمی و همچنین توزیع و شیوع بیماری‌ها و آفات بر روی این مسئله تأثیر می‌گذارد.

به گفته محققان، بهبود محصولات کشاورزی و دامداری حیاتی است و مقاومت به آفات و بیماری‌ها، تحمل به شرایط محیطی نامطلوب و بهبود کیفیت مواد غذایی ضروری است. علاوه بر این، تطبیق گیاهان برای افزایش کارایی آن‌ها برای اصلاح محیط‌زیست و بهبود حیوانات برای استفاده از آن‌ها به عنوان مدل‌های بیماری انسانی بسیار مهم است. ازجمله تأثیرات بهبود توزیع مواد غذایی، کاهش تفاوت‌های اجتماعی و اقتصادی، کاهش موانع تجاری و وابستگی‌های سیاسی و اعتدال در بازار می‌باشد. ویرایش ژنوم با تأثیر مثبت بر روی پرورش گیاهان و حیوانات، رفاه و پایداری انسان را افزایش دهد.

واضح است که توسعه موفقیت‌آمیز ویرایش ژنوم برای بهبود محصول و دامداری از مقررات علمی و ارزشمند موردتوجه است که در هر دو زمینه کشاورزی و دام، نوآوری و شفافیت را ارتقا می‌بخشد. منابع جدید با هدف ارائه پایه مفهومی و مبتنی بر دانش برای سازمان‌های نظارتی، سیاست‌گذاران، مؤسسات تحقیقاتی خصوصی و دولتی، صنعت و عموم مردم است.

☑ لینک خبر
☑ لینک مقاله

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
مطالب بیشتر از این نویسنده زهرا خدابنده لو
بارگذاری بیشتر در ژنومیکس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

بررسی کنید

سیستم قابل‌ برنامه‌ریزی مدیریت Biobanking

سیستم مدیریت Matrix Gemini Biobanking یک محیط قابل‌ برنامه‌ریزی برای تمام جنبه‌های Biobank…