بیوتکنولوژی پزشکیکریسپر

استفاده از ویرایش ژن برای بهبود تزریق گلبول‌های قرمز

| استفاده از ویرایش ژن برای بهبود تزریق گلبول‌های قرمز

✅ دریافت خون برای بیمارانی که باید به‌طور مکرر پیوند خون داشته‌باشند و هم‌چنین بیمارانی که گروه خونی نادری دارند، همواره چالش بزرگی است که در سراسر جهان مطرح است. هرچند گه اکثر افراد با خیال راحت می‌توانند از یک دهنده خون دریافت کنند اما افرادی که مبتلا به بیماری خونی خاصی مانند تالاسمی یا بیماری سلول‌های داسی شکل هستند، باید دریافت خون را به‌طور مکرر داشته‌باشند. وقتی دریافت خون چندین بار تکرار می‌شود سیستم ایمنی به سلول‌های خونی اهدا شده واکنش نشان می‌دهد چراکه در سطح آنتی‌ژن‌های کوچک گروه خونی، ناسازگاری وجود دارد.


?دانشمندان با استفاده از تکنیک ویرایش ژن CRISPR-Cas9، خطوط سلولی اختصاصی را تهیه کردند که در آن، ژن‌های مربوط به گروه خونی تغییر یافتند تا پروتئین‌هایی که سبب ایجاد واکنش ایمنی می‌شوند در سلول بیان نشوند. محققان بااستفاده از این تکنیک، شروع به ساختن سلول‌های خاصی کردند که در آن، چندین گروه خونی در یک سلول ترکیب می‌شود ولذا می‌تواند به سلول‌های قرمز خونی تمایز یابد که سازگاری بسیار بالایی برای تزریق دارند. این روش می‌تواند برای بیمارانی که شرایط خاصی برای دریافت خون دارند، درمان مناسب‌تری فراهم کند.

?این مطالعه برای اولین بار اثبات کرد که تکنیک ویرایش ژن می‌تواند همراه با کشت آزمایشگاهی سلول‌های قرمز خونی، سبب تولید سلول‌های قرمز خونی سفارشی و نادری شود که برای بیماران خاصی مفید هستند. هرچند که محققان نگران موانع تکنیکی بودند که بر سر راه مطالعه‌شان قرار داشت اما درنهایت، نتایج به‌دست‌آمده، دریچه تازه‌ای از کاربرد سلول‌های خونی تولید شده با استفاده از ویرایش ژن را گشود. با این وجود هنوز باید مطالعات بیش‌تری صورت گیرد تا سلول‌های خونی تولید شود که قابلیت تزریق به بیماران را داشته‌باشد.

?مترجم: فرزانه صائبی راد

لینک خبر
لینک مقاله
عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی
عضویت در کانال زیست فن

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن