بیوتکنولوژی پزشکیبیوتکنولوژی میکروبیفناوری های همگرا

انتقال انرژی توسط ویروس ها

گیاهان توانایی جذب نور خورشید و تبدیل آن به انرژی بدون هیچ اتلافی را دارند. این در حالی است که موتورهای الکتریکی که بشر ساخته است در بهترین حالت از نور جذب شده می توانند تنها ۴۴%آ ن را به انرژی قابل استفاده تبدیل کنند. دلیل این کارایی بالا در گیاهان وجود نوعی کووانتوم به نام weirdness می باشد. هنگامی که یک فوتون به کروماتوفورسنسور نوری خاص گیاه برخورد می کند، اجزای کووانتومی از انرژی به نام exciton ها آزاد می شوند و در طول سلول حرکت کرده و هرجا نیاز به انرژی بود جذب شده و از آن ها استفاده می شود.


محققانی از MIT کشف کردند که می توان با اتصال ویروسی که DNA آن را تغییر داده اند با گروه هایی از کروموفورها (که ساخته اند)، انرژی را منتقل کنند. آن ها انواع مختلفی از ویروس ها با انواع متفاوتی از مولکول های کروموفور در غلظت های متفاوت از یک محلول را آزمایش کرده و انتقال انرژی در آن را ثابت کردند اما هنوز به فرم ایده آل خود دست نیافتند.

همچنین محققان توانستند exciton هایی را بسازند که سرعت آن دو برابر سرعت نمونه قبلی در سلول های خورشیدی بود و همچنین می توانست مسافت طولانی تری را طی کند. در انتها توجه کنیم که این ویروس ها هنوز نمی توانند مانند گیاهان، الکتریسیته تولید بکنند اما می توانند انرژی را انتقال دهند.

ترجمه: فاطمه سادات نجبائی

لینک خبر

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن