بیوتکنولوژی پزشکی

ویروس کایمر و درمان لنفوم

✅ دانشمندان موسسه IMM وابسته به دانشگاه لیسبون اعلام کردند که موفق به ایجاد یک ویروس کایمر شدند که به آن‌ها اجازه می‌دهد روش‌های درمانی جدید برای سرطان ناشی از ویروس هرپس انسان را مطالعه کنند.


? هرپس، آبله‌مرغان (Chickenpox)، سیتومگالو ویروس (Cytomegalovirus)، ابستین بار (Epstein–Barr) و ویروس هرپس کاپوسی سارکوما (kaposi’s sarcoma herpes virus=KSHV)، انسان را مبتلا می‌کنند و ممکن است در برخی افراد ایجاد سرطان کنند. سرطان ناشی از کاپوسی ویروس به حیات ویروس وابسته است و اگر بتوان ویروس را حذف کرد سلول‌های سرطانی دیگر تکثیر نخواهند شد.

? محققان متوجه شدند که پروتئین ویروسی کاپوسی برای حفظ عفونت latency-associated nuclear antigen یا “LANA”، حیاتی است و ویروس بدون آن نمی‌تواند سرطان را ایجاد کند. برای بسیاری از پاتوژن‌ها مثل KSHV مدل آزمایشگاهی مناسب در دسترس نیست. KSHV به‌عنوان یک اپی زوم هسته‌ای با چندین کپی در سلول‌های آلوده باقی می‌ماند. latency-associated nuclear antigen یا “KLANA”،به یک ناحیه تکرارشونده از DNA ویروسی متصل می‌شود تا پایداری اپی‌زوم را تثبیت کند. همتای KLANA از پاتوژن موشی گاما هرپس ویروس ۶۸ به نام MLANA است.

? محققان مشاهده کردند وقتی LANA درون یک ویروس مشابه کاپوسی، که در موش ایجاد بیماری می‌کند کلون شد، همچنان عملکرد خود را حفظ کرد. این در حالی بود که آن‌ها تصور می‌کردند به دلیل انشعاب تکاملی ۶۰ میلیون ساله بین ویروس هرپس کاپوسی و همتای آن در جوندگان (MLANA)، مکانیسم‌های عملکردی LANA طی این فرایند حفظ نمی‌شود. آن‌ها بیان می‌کنند که ویروس کایمر تولیدشده می‌تواند برای بررسی مولکول‌های بازدارنده پروتئین LANA در مدل‌های حیوانی استفاده شود و ما را به سمت درمان هرپس و سرطان لنفومای حاصل از آن پیش ببرد. این روش ایجاد ویروس کایمر برای موارد دیگری مثل ویروس پاپیلوما (ایجاد سرطان گردن رحم) و ابستین بار که بیش از ۹۰% جمعیت جهان را آلوده کرده استفاده شود.

?ترجمه: مهرنوش لک

☑️ لینک خبر
☑️ لینک مقاله
☑️ عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی
☑️عضویت در کانال زیست فن

ویروس کایمر و درمان لنفوم – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن