بیوتکنولوژی پزشکی

پاسخ قلب به حرکات ورزشی توسط ژن‌های نوظهور

در پژوهش جدیدی که توسط پژوهشگران در دانشگاه کویین ماری لندن و کالج دانشگاهی UCL لندن انجام شد، مکان ۳۰ ژن جدید کشف شده است که چگونگی پاسخ قلب به حرکات ورزشی و ریکاوری پس آن را مشخص می‌کنند. این یافته‌ها را می‌توان برای بهبود شناسایی افراد مبتلا به اختلال در ضربان قلب در حین ریکاوری و افرادی که در معرض خطر بالای مرگ بر اثر بیماری قلبی هستند، به کار برد.


این پژوهش که در مجله Nature Communications منتشر شده است، با استفاده از داده‌های ژنتیک و الکتروکاردیوگرام مربوط به یک نمونه ۶۷۰۰۰ نفری در بیوبانک انگلستان انجام گرفته است.

نتایج این پژوهش بیان می‌کندکه تفاوت در پاسخ ضربان قلب به ورزش، ۳.۱۵ ضربان در دقیقه بوده و به نمره ریسک فرد بستگی دارد. این درحالی است که تفاوت در پاسخ ضربان قلب به ریکاوری، ۱۰.۴ ضربان در دقیقه بود.

سرپرست این پژوهش، پاتریشا مونرو، استاد پزشکی مولکولی در مؤسسه پژوهش ویلیام هاوری کویین ماری، می‌گوید: «این یافته‌ها توانست دانش ما را در خصوص کنترل کلیدی پاسخ ضربان قلب به ورزش و ریکاوری آن افزایش ‌دهد. اطلاعاتی که می‌تواند در آینده برای پیش بینی ریسک بیماری‌های قلبی و عروقی ارزشمند باشد.»

پیر لمبیاس، کمک سرپرست پژوهش و استاد کاردیولوژی در UCL می‌گوید: «این اولین پژوهش توسط گروه الکتروژنومیک و مثالی عالی از قدرت همکاری میان ژنومیکQMUL و الکتروفیزیولوژیUCL است که راه‌های جدیدی را برای تشریح ارتباطات میان کنترل قلبی و پیامدهای قلبی عروقی باز می‌کند.»

پیامدهای این نتایج با هدف یافتن درمان‌های جدید برای عارضه آریتمی قلبی و افزایش سلامت قلب است.

✳ مترجم: آزاده داودی

لینک مقاله
عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی
عضویت در کانال زیست فن

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن