بیوتکنولوژی پزشکی

هدف گیری پاشنه آشیل سلول‌های T فعال شده در بیماری‌های خودایمنی

هدف گیری پاشنه آشیل سلول‌های T فعال شده در بیماری‌های خودایمنی - اخبار زیست فناوری هدف گیری پاشنه آشیل سلول‌های T فعال شده در بیماری‌های خودایمن

✅بیماریهایی مانند ام.اس و هموفاگوسیتوزلنفوهیستوسیتیک (HLH) با التهاب تخریب کننده در بدن که نوعا مرگ یا ناتوانی دائمی را به دنبال دارد همراه هستند. هم اکنون دانشمندان درمان ایمن و موثری برای این گونه بیماری ها پیدا نموده اند که پاشنه آشیل سلول‌های ایمنی فعال را هدف قرار می دهد و آسیب خود ایمنی را متوقف می کند.


این روش درمانی که PPCA (potentiating with checkpoint abrogation) نام دارد از آسیب DNA ای که طی تکثیر سریع سلول های T ایجاد می‌شود استفاده می کنند. این نکته از لحاظ درمانی بسیار مهم است چراکه به سایر اجزای سیستم ایمنی آسیبی نخواهد رسید.

سلول‌های ایمنی در طی فعال شدن با سرعت بسیار زیادی تکثیر می شوند تا بتوانند در مسابقه با ویروس‌ها و باکتری‌های مختلف پیروز شوند. این پدیده به استرس ژنومیک غیر عادی منجر می شود و در واقع سلول های ایمنی بر لبه مرگ حرکت می‌کنند.

در روش درمانی PPCA، سیستم ترمیم DNA به صورت هدفمند دچار اختلال می شود و با کمک ماده Nutlin فعالیت پروتئین P53 که فرشته محافظ DNA است مورد هدف قرار می‌گیرد. به صورت همزمان پروتئین‌های checkpoint مورد مانند WEE1 و CHK1 متوقف می شوند. این اقدامات مانع توقف تکثیر DNA و مانع ترمیم DNA می‌شوند.

این روش در موش های مدل بیماری ام.اس و HLH و لنفوسیت‌های انسانی به مرگ سلول‌های T ای شده است که به سرعت در حال تکثیر بودند. هم اکنون دانشمندان در حال تحقیق بر روی مدل سایر بیماری‌های خود ایمنی هستند تا دریابند که آیا این روش برای سایر بیماری‌ها نیز موثر است یا خیر.

ترجمه: خدیجه عالیشاه

☑️ لینک خبر
☑️ لینک مقاله
☑️ عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی
☑️عضویت در کانال زیست فن

هدف گیری پاشنه آشیل سلول‌های T فعال شده در بیماری‌های خودایمن – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن