آببیوتکنولوژی صنعتیبیوتکنولوژی میکروبی

شبیه‌سازی و کمک گرفتن از گیاهان برای پاکسازی لکه های نفتی از آب

✅سالیان درازی است که پژوهشگران و دانشمندان با الهام گرفتن از طبیعت برای بسیاری از مشکلات راه‌حل‌های نوین ابداع می‌کنند، حتی برای فاجعه‌ای انسان‌ساز، همچون لکه‌های نفتی که ابعاد و پیامد‌های محیط‌زیستی و اقتصادی زیادی دارد، نیز راه‌حل‌هایی مدنظر است. طی مطالعاتی جدید که در دانشگاه ایالتی کالیفرنیای جنوبی صورت گرفته است، محققان در پی تولید و سنتز موادی جهت جداسازی لکه‌های نفتی از آب هستند. در ساخت این مواد ویژه از ساختار برگ یک گیاه الگوبرداری شده است و امید است تا ما را به راهی امن‌تر و کارآمدتر برای جداسازی لکه‌های نفتی رهنمون کند.


?در این آزمایشات محققان موفق به شبیه‌سازی یک پدیده زیستی در برگ گیاهان شده‌اند که «اثر سالوینیا» نامیده می‌شود. مطالعات این محققان با تمرکز بر روی یکی از گیاهان بومی آمریکای جنوبی به اسم سالوینیا مولستا شروع شده است که از گیاهان شناور روی آب است. این برگ‌های به‌شکل ویژه‌ای بسیار آب‌گریز هستند؛ در نتیجه هنگامی که برگ‌های این گیاه به داخل آب فرو می‌روند، حاله‌ای از هوا اطراف برگ‌ها را در بر می‌گیرند که به‌ دلیل وجود پرزهای آب‌گریز در سطح برگ این گیاه است. یکی از محققان تیم تحقیقاتی اذعان داشت : «به نظر من دلیل آب‌گریزی بیش از حد این گیاه این است که این گیاه روی سطح آب زندگی می‌کند و برای حیات خود نیاز به هوا دارد و اگر به دلیل تکامل بلندمدت این گیاه نبود، گیاه در آب غوطه ور شده و می‌مرد.»

?با استفاده از روش چاپ سه‌بعدی سطوح تجمعی، تیم تحقیقاتی موفق به ساخت و شبیه‌سازی میکروساختار این برگ، با استفاده از پلاستیک و نانولوله‌های کربنی شدند. بنا بر گفته‌ی پروفسور چن، سرپرست تیم، استفاده از این روش به تیم تحقیقاتی این امکان را داد که ماده‌ای تولید کنند که ویژگی آب‌گریزی زیاد و نفت‌دوستی را همزمان با هم نشان دهد. هنگام ترکیب این دو ویژگی با هم، نیروهای موئینه به‌وجود می‌آیند که برای جداسازی آب و نفت بسیار مناسب و کارآمد هستند. در انتها، امید است تا با فناوری‌های روز قادر به تولید انبوه و کم‌هزینه‌ی مواد این‌چنینی باشیم تا بتوانیم لکه‌های نفتی عظیم در سطح اقیانوس‌ها را جمع آوری‌کنیم.

?ترجمه : محمدتقی گنج‌خانلو

لینک خبر
لینک مقاله
عضویت در زیست فن میکروبی صنعتی محیط زیست
عضویت در کانال زیست فن

شبیه‌سازی و کمک گرفتن از گیاهان برای پاکسازی لکه های نفتی از آب – اخبار زیست فناوری

برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفـتاد پنـج + = هشـتاد سـه

دکمه بازگشت به بالا
بستن