فناوری های همگرا

پایداری بیشتر از طریق بیوتکنولوژی صنعتی

طی پروژه‌ای توصیه‌هایی برای توسعه‌ی گسترده‌ی بیوتکنولوژی صنعتی ارائه شده است که سناریوهای آینده‌ی این مسیر را تدوین کرده است. این پروژه توسط اتحادیه‌ی اروپا تأمین مالی شده است. بیوتکنولوژی می‌تواند سهم بزرگی در کمک به صنایع پایدارتر و نیز کمک به طراحی فرایندهای تولید صنعتی که بیشتر با محیط‌زیست سازگار باشد، ایفا کند. این پروژه به‌عنوان بخشی از برنامه‌ی تحقیق و نوآوری اتحادیه‌ی اروپا (Horizon 2020) به کار گرفته شد.


بیوتکنولوژی یکی از مهم‌ترین فناوری‌های توانمند در صنعت اروپا است و انتظار می‌رود که در آینده به‌دلیل گرایش به یک اقتصاد پایدارتر، قویاً رشد کند. با این حال لازم است که به‌منظور افزایش سهم خود در حرکت از منابع انرژی فسیلی از طریق راه‌حل‌های نوآورانه، بیوتکنولوژی به‌طور گسترده‌ای در صنعت مورد استفاده قرار گیرد و از سوی جامعه پذیرفته شود.

این پروژه در مورد چگونگی ترویج استفاده‌ی گسترده‌ی بیوتکنولوژی صنعتی، کارگاه‌ها و مصاحبه‌هایی با بیش از صد متخصص بیوتکنولوژی از سراسر اروپا برگزار کرد. تجزیه‌و‌تحلیل زنجیره‌ی ارزش در اتانول لیگنوسلولزی، پلاستیک‌زیستی، آنزیم‌ها، تولید داروهای‌زیستی، طعم‌دهنده‌ها و عطر‌های تولید شده از بیوتکنولوژی، میکروبیوم‌هایی برای مواد مغذی و تغذیه‌ی سالم، و سناریوهای آینده؛ توضیح داده شد.

به‌عنوان یک نتیجه از این پروژه، سناریوهای آینده نشان می‌دهد که استفاده از مقیاس بزرگ بیوتکنولوژی در صنعت تنها زمانی عملی است که تحولات مثبت در سطوح مختلف وجود داشته باشد. Sven Wydra –کسی که پروژه را در Fraunhofer ISI هدایت می‌کند- تأکید می‌کند که در آینده “بهینه‌سازی فرآیندهای تولید بیو‌تکنولوژی و تبدیل زباله به مواد شیمیایی با ارزش باید بیشتر مورد بررسی قرار گیرد و بیوتکنولوژی باید بیشتر با سایر فناوری‌هایی مانند بیوانفورماتیک و شیمی هماهنگ شود.”

Wydra استدلال می‌کند که: “رشته‌های علمی مختلف باید برای همکاری بیشتر با هم کار کنند. اگرچه کارشناسان هنوز در زمینه‌های تخصصی خود نیاز به بررسی‌هایی دارند، دانش فزاینده‌ای از زمینه‌های دیگر نیز مهم خواهد بود. این امر تنها با تغییر نظام آموزش و یادگیری در طول زندگی امکان‌پذیر است.”

پیشرفت تکنولوژی به‌تنهایی برای ادغام روش‌های بیوتکنولوژی به بسیاری از زنجیره‌ی ارزش‌های صنعتی کافی نخواهد بود. برای گسترش و تجاری‌سازی بیوتکنولوژی صنعتی، پذیرش و اعتماد عموم مردم و تصمیم‌گیرندگان نیز ضروری است. هر دو از طریق ادراک و آگاهی از مزایای زیست‌محیطی، اقتصادی و اجتماعی بیوتکنولوژی صنعتی پرورش می‌یابند.

با اینکه افکار عمومی نسبت به بیوتکنولوژی صنعتی عموماً مثبت است، نگرانی‌های احتمالی باید جدی گرفته شود. بیوتکنولوژی صنعتی نیز باید به اهداف توسعه‌ی پایدار سازمان ملل متحد برسد تا بتواند به برآورده ساختن چالش‌های اجتماعی مانند مبارزه با گرسنگی، حفاظت از محیط‌زیست و آب‌وهوا کمک کند.

به گفته‌ی تیم پروژه، یک پیش‌شرط مهم برای کاربرد صنعتی بیوتکنولوژی، همکاری فشرده در کشورهای اروپایی است. تاکنون، ظرفیت‌های مهم بیوتکنولوژی و منابع به‌طور عمده در مرکز اروپا متمرکز شده است. Fraunhofer ISI توصیه به همکاری قوی‌تر در تمامی کشورها برای بهبود دسترسی به دانش و جمع‌آوری مهارت‌ها و منابع مکمل کرده است.

لینک خبر

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن