بیوتکنولوژی پزشکی

پتانسیل آنزیم‌های کریسپر شبه پک-من در بیماری‌ها

پتانسیل آنزیم‌های کریسپر شبه پک-من در بیماری‌ها - اخبار زیست فناوری پتانسیل آنزیم‌های کریسپر شبه پک-من در بیماری‌ها

✅محققان دانشگاه برکلی کالیفرنیا ۱۰ آنزیم جدید کریسپر را توصیف نموده‌اند مانند پک-من پس از فعال شدن می توانند RNAها را به شکلی خرد کنند که در جهت شناسایی ویروس‌های بیماریزا مفید باشد.


این آنزیم های جدید سویه هایی از پروتئین کرسیپر به نام Cas13 هستند که کشف آن در سپتامبر گذشته در مجله نیچر گزارش شده است. این آنزیم برای شناسایی توالی های خاصی از RNA مانند RNA ویروسی به کار می رود. مجموعه CRISPR/Cas13 به RNA هدف متصل می شود و آن را خرد می برد و به یک مولکول گزارشگر فلوئورسنت متصل می کند تا بتوان را تشخیص داد.
محققان مجموعه CRISPR/Cas13 را با تکثیر RNA همراه کردند و آن را شرکوک نامیدند. این سیستم توانایی تشخیص RNA در غلطت های پایین را دارد که این ویژگی در تشخیص RNA ویروس زیکا و دنگی مفید است. این سیستم حتی می تواند در تشخیص RNA سرطانی نیز مفید باشد.

پروتئین Cas13ای که پیش از این کشف شده بود توانایی برش RNA در باز یوراسیل را داشته است اما سه مورد از آنزیم های تازه کشف شده توانایی برش RNA در باز آدنین را دارند.
با کشف سایر همولوگ‌های Cas13 که تمایل نوکلئوتیدی متفاوتی دارند می توان همزمان چند گزارشگر را شناسایی کرد و در نتیجه سیستم تشخیص آنزیمی مولتیپلکس طراحی نمود.

مجموعه CRISPR/Cas13 که قبلا CRISPR-C2c2 نامیده می شد از خانواده CRISPR-Cas9 است، با این تفاوت که به جای DNA دو رشته ای RNA هدف را برش می دهد. hdk پس از برش RNA هدف، این آنزیم، مانند پک-من عمل م یکند و سایر RNAهای مجاور را نیز می برد و در نهایت مرگ سلول رقم می خورد. به این ترتیب بقیه جمعیت از حمله ویروس در امان خواهند بود.

ترجمه: خدیجه عالیشاه

☑️ لینک خبر
☑️ لینک مقاله
☑️ عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی
☑️عضویت در کانال زیست فن

پتانسیل آنزیم‌های کریسپر شبه پک-من در بیماری‌ها – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن