بیوتکنولوژی کشاورزی

رویکردی جدید برای پی بردن به پتانسیل ژنتیکی دیواره ی سلولی گیاه

رویکردی جدید برای پی بردن به پتانسیل ژنتیکی دیواره ی سلولی گیاه رویکردی جدید برای پی بردن به پتانسیل ژنتیکی دیواره ی سلولی گیاه

✅محققان دانشگاه York و موسسه Quadram، به اسرار ژنتیکی دیواره سلولی گیاه پی برده اند که میتواند به بهبود کیفیت غذاهای گیاهی کمک کند.


این تیم با استفاده از یک میکروآرایه (مجموعه ای از تمامی توالی های DNA)، که گاهی اوقات آزمایشگاهی بر روی یک تراشه نامیده میشود، توانست به طور همزمان هزاران نمونه سلول گیاهی را تجزیه و تحلیل کرده و اطلاعات زیادی در ارتباط با آرایش سلول بدست بیاورد.
سپس این اطلاعات را با استفاده از تکنیکی تحت عنوان “نقشه برداری هم خوانی” (association mapping) به تغییرات خاصی در اطلاعات ژنتیکی بین گونه های مختلف سلول گیاهی مرتبط میکنند.

?دکتر یان بانکرافت از گروه زیست شناسی دانشگاه York، میگوید: “دیواره سلول های گیاهی از قندها تشکیل شده است که میتوانند به شکل تعداد زیادی کربوهیدرات مختلف آرایش پیدا کنند که خواص دیواره سلولی را در روش های متنوع اما قابل توجه تعیین میکنند”.

?”تغییرات در این قندها با تاثیر بر رشد، خواص گیاه را تغییر میدهد، یا چگونگی حفاظت علیه آفات و بیماری ها را تعیین می کند. آنها همچنین بر خواص موادی که از گیاهان حاصل میشود، مانند کیفیت و قابلیت مواد تغذیه ای و محصولاتی که برای سوخت زیستی کاربرد دارند تاثیر میگذارند”.

?”با درک بهتر کنترل های ژنتیکی سنتز دیواره سلولی گیاهی، میتوانیم پیشرفت های موثرتری را برای حمایت از صنایع کشاورزی و صنعت زیستی ایجاد کنیم”.

?تکنولوژی میکروآرایه به شناسایی نشانگرهای ژنتیکی در نمونه هایی که حاوی میزان بیشتر یا کمتری از یک مولفه خاص بود، کمک کرد. نشانگرهای برجسته وقتی ژنی خوب، حضور دارد به اصلاحگران اطلاع میدهد و موقعیت احتمالی و بنابراین هویت یک ژن مربوطه را برای دانشمندان بیان میکند.

#مطالعات_پایه
#اصلاح

?ترجمه : نوروزی

☑️ لینک خبر
☑️ لینک مقاله
☑️ عضویت در زیست فن کشاورزی
☑️عضویت در کانال زیست فن

رویکردی جدید برای پی بردن به پتانسیل ژنتیکی دیواره ی سلولی گیاه – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن