اقتصاد زیستی

پتنت یا حق امتیاز

?حق امتیاز یا پتنت حق انحصاری است که در قبال اختراع یا یک ایده ثبت شده به مخترع یا نماینده قانونی او اعطا می‌شود.
یک پتنت، محافظت برای اختراع مالک پتنت را فراهم می‌کند. حفاظت برای مدت زمان محدودی است که عموما ۲۰ سال می‌باشد اما بر اساس قوانین کشورها متفاوت است.
علی‌رغم اینکه قانون پتنت مخالفان بسیاری دارد که آن را مغایر با اصول تجارت آزاد و مانع رشد تکنولوژی می‌شمارند، این قانون در تمام جهان به یک اصل پذیرفته شده تبدیل شده است.

?در ایران با توجه به قانون ثبت اختراعات، طرح‌های صنعتی و علائم تجاری مصوب سال ۱۳۸۶، در خصوص استعلام شرایط ماهوی اختراعات از مراجع مورد تایید توسط مرکز مالکیت معنوی ایران، پاسخ به استعلام اختراعات حوزه نانو به کانون پتنت ایران (واحد مالکیت فکری سابق در ستاد ویژه توسعه فناوری نانو) واگذار شده است.
برخی افراد در مورد بازدارندگی قوانین از استفاده غیرقانونی اشخاص و شرکت‌ها از پتنت‌ها شبهه دارند در حالی که بر اساس ماده ۶۱ این قانون، در صورتی که شخصی با علم و عمد مرتکب عملی شود که نقض حقوق صاحب اختراع به شمار آید، مجرم شناخته شده و به جزای نقدی(بین ۱۰ تا ۵۰ میلیون ریال) و حبس محکوم خواهد شد.

?امکان تاسیس شرکت دانش بنیان دانشگاهی با موضوع اختراع ثبت شده وجود دارد. همچنین امکان استفاده از تسهیلات اهدایی بنیاد ملی نخبگان برای مخترع وجود دارد.

#مفاهیم_پایه

نویسنده: نریمان رضامندی

☑منابع: لینک-۱، لینک-۲

?کانال زیست فن اقتصاد

پتنت یا حق امتیاز – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن