مهندسی ژنتیک

پرده‌برداری از راز موفقیت گیاهان CAM از طریق توالی‌یابی و بررسی ژنوم آن‌ها

✅ دانشمندان دپارتمان انرژی آزمایشگاه ملّی اوک ریج آمریکا (ORNL)، مجموعه‌ای از ژن‌های رایج را شناسایی کرده‌اند که باعث می‌شوند گیاهان مقاوم به کم‌آبی بتوانند در شرایط محیطی نیمه‌خشک زنده بمانند. این کشف می‌تواند نقش قابل‌توجهی در زیست‌مهندسی و ایجاد محصولات سوختی مقاوم به کم‌آبی بازی کند.


?دانشمندان قصد دارند تا با مطالعه طیف وسیعی از گیاهان مقاوم به کم‌آبی، پرده از راز متابولیسم اسید کراسولاسه (CAM) و فتوسنتز گیاهان CAM بردارند.

?تیم تحقیق، ژنوم گیاه Kalanchoë fedtschenkoi را که به دلیل نسبتاً کوچک بودن و واکنش مثبت آن به اصلاحات ژنتیکی، به‌تازگی به‌عنوان یک مدل برای بررسی ژنومیک گیاهان CAM مطرح شده است، توالی‌یابی کرده است.
این تیم ژنوم های گیاهان K. fedtschenkoi ، Phalaenopsis equestris (ارکیده) و Ananas comosus (آناناس) را با استفاده از ابرکامپیوتر تایتان دانشگاه ORNL مورد بررسی و مقایسه قرار داده است.

?آن‌ها ۶۰ ژن را که تکامل همگرا در گونه‌های گیاهان CAM از خود نشان داده بودند، شناسایی کردند. این تکامل‌ها شامل همگرایی تغییرات بیان ژن شبانه و روزانه در ۵۴ ژن و نیز همگرایی توالی پروتئین در ۶ ژن می‌شوند.

?تیم تحقیق همچنین موفق به کشف گونه جدیدی از آنزیم فسفوانول پیرووات کربوکسیلاز یا PEP شده‌اند. این آنزیم، ماده‌ای مهم در گیاهان CAM است که مسئولیت جذب دی‌اکسید کربن در شب و تبدیل آن به اسید مالیک و سپس، تبدیل دوباره آن به دی‌اکسید کربن برای فتوسنتز در طول روز را بر عهده دارد.

#ژنومیکس
#تنش_های_غیر_زنده

?ترجمه: مریم باورساد

☑️ لینک خبر
☑️ لینک مقاله
☑️ عضویت در زیست فن کشاورزی
☑️عضویت در کانال زیست فن

پرده‌برداری از راز موفقیت گیاهان CAM از طریق توالی‌یابی و بررسی ژنوم آن‌ها – اخبار زیست فناوری

۱/۵ - (۱ امتیاز)
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن