اقتصاد زیستی

پرفروش ترین داروهای بیوتکنولوژی در سال 2016

?داروی adalimumab با برند Humira پرفروش ترین داروی بیوتکی در سال ۲۰۱۶ است. این دارو برای درمان آرتریت روماتوئید، آرتریت ایدیوپاتیک نوجوانان، ورم مفاصل پسوریاتیک، اسپوندیلیت انکیلوزان و پسوریازیس پلاک استفاده می‌شود. داروی هیومیرا همچنین برای درمان بیماری کرون یا کولیت اولسراتیو در بزرگسالان تجویز می‌شود. این دارو توسط شرکت آمریکایی Abbive تولید می‌شود که توانسته در سال ۲۰۱۶ ،۱۶.۰۷ میلیارد دلار درآمد تنها از فروش این دارو بدست آورد.
?داروی etanercept با نام تجاری Enbrel در رتبه دوم است و توسط شرکتهای Amgen وPfizer تولید می‌شود. این دارو در سال ۲۰۱۶ جزء پنج داروی پرفروش جهان بوده و درمان اصلی آن روی بیماری آرتریت روماتیت(RA) است. اندازه بازار آن در سال ۲۰۱۶ برابر با ۸.۸۷۴ میلیارد دلار بوده که شرکت Amgen در حدود ۶۷.۲ درصد از سهم بازار آن را در اختیار داشته و در سال ۱۹۹۸ در FDA آمریکا به ثبت رسیده است.
?داروی MabThera با برند Rituxan سوم است که شرکتهای Roche و Biogen اسپانسرهای آن هستند. این داروی ضد سرطان برای درمان لنفوم غیرهودکین سلول B درجه پایین یا فولکولر و CD2O مثبت بکار می رود. در سال ۲۰۱۶ ، ۸.۵۸۳ میلیارد دلار فروش داشته که ۸۵ درصد آن را شرکت سوییسی Roche بدست آورده و توانسته اندازه بازار خود را ۲.۷ درصد نسبت به سال قبل افزایش دهد.
?در این رده بندی داروی Infliximab چهارم است که با نام تجاری Remicade به فروش می‌رسد. این دارو در درمان آرتریت روماتویئد و آرتریت پسوریازیس و بیماری کرون موثر است. داروی اینفلکسیماب توسط شرکتهای جانسون اند جانسون و مرک تولید می‌شود و توانسته در مجموع ۷.۸۳ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۶ فروش داشته باشد که سهم بازار شرکت J&J ، بیش از ۸۳ درصد است. در صفحه اصلی سایت آن نوشته شده: “این دارو برای بیش از ۲.۶ میلیون نفر در جهان تجویز شده”.
?داروی bevacizumab با نام تجاریAvastin از شرکت آمریکاییGentech است که در رتبه پنجم قرار دارد و فروش ۶.۷۵۲ میلیارد دلاری را در سال ۲۰۱۶ تجربه کرد. این داروی ضد سرطان با مداخله در سلولهای سرطانی مانع از رشد و گسرتش آنها در بدن می شود. آواستین در درمان تیپ خاصی از تومور مغزی و برخی تیپ‌های سرطان کلیه، شش و روده بزرگ و… به‌کار می‌رود.
برای اطلاع از مشخصات هر کدام از داروها نام آن را در https://www.drugs.com جستجو کنید.

نویسنده: حسین گدازی

☑️منابع: لینک-۱، لینک-۲، لینک-۳، لینک-۴
کانال اقتصاد زیستی

پرفروش ترین داروهای بیوتکنولوژی در سال ۲۰۱۶ – اخبار زیست فناوری

۵/۵ - (۱ امتیاز)
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن