اقتصاد زیستی

آلبومین سرم انسانی، پرفروش ترین داروی بیوتکنولوژی کشور

آلبومین سرم انسانی، پر فروش ترین داروی بیوتکنولوژی کشور آلبومین سرم انسانی، پرفروش ترین داروی بیوتکنولوژی کشور

آلبومین سرم انسانی (HSA) فراوان‌ترین پروتئین موجود در سرم انسان است. این پروتئین تقریباً نیمی از همه‌ی پروتئین‌های موجود در سرم انسان را تشکیل می‌دهد. در هر لیتر از خون انسان به طور متوسط ۳۵ الی ۵۰ گرم آلبومین وجود دارد و نیمه عمری حدود ۲۰ روز در سرم انسان دارد. این نیمه عمر طولانی سبب شده است از آلبومین به عنوان excipient داروها استفاده شود.

مهمترین کاربرد درمانی آلبومین به عنوان حجم دهنده‌ی خون است. چنانچه بیمار بر اثر تروما یا سوختگی مقدار زیادی خون از دست بدهد از آلبومین انسانی در غلظت ۵ الی ۲۵ درصد برای جایگزینی استفاده می‌شود.

آلبومین به طور رایج از طریق خون افراد اهدا کننده ی خون جداسازی می‌شود. روشی که در آن آلبومین از خون انسان خالص سازی می‌شود plasma fractionation نام دارد. جداسازی از سرم انسانی مخاطرات safety مانند آلودگی به ویروس به دنبال دارد. برای از بین بردن ویروس های موجود روش‌هایی مانند حرارت دادن در ۶۰ درجه به مدت ۱۰ ساعت پیشنهاد شده است ولی نگرانی‌های سالم بودن محصول همچنان به قوت خود باقیست.

آلبومین با ۱۶۶ میلیارد تومان فروش، پر فروش ترین داروی پروتئینی کشور در سال ۹۵ بوده است. جالب است بدانید برای تولید این محصول، خون اهدایی هموطنان به کشورهای دیگر ارسال شده تا با پردازش آن آلبومین خالص شده به دست بیماران برسد.

نویسنده: علی قاسمی

☑️ منبع

کانال اقتصاد زیستی

آلبومین سرم انسانی، پرفروش ترین داروی بیوتکنولوژی کشور – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن