اقتصاد زیستی

پرفروش ترین داروی ضد دیابت، انسولین نخواهد بود.

پرفروش ترین داروی ضد دیابت، انسولین نخواهد بود. - اخبار زیست فناوری پرفروش ترین داروی ضد دیابت، انسولین نخواهد بود.

پرفروش‌ترین داروی ضد دیابت دنیا انسولین نیست. در حالی که در سال ۲۰۱۴ داروی Lantus با فاصله ای حدود ۲ میلیارد دلار و فروشی ۸.۵ میلیارد دلاری پرفروش ترین داروی حوزه دیابت محسوب می‌شد، پیش‌بینی می‌شود در سال ۲۰۲۰ جای خود را به داروی Dipeptidyl peptidase 4 inhibitor بدهد.
این دارو در درمان دیابت نوع ۲ اثر دارد. این دارو با افزایش مقدار GLP1 و GIP می‌تواند با کاهش مقدار رهاسازی گلوکان و افزایش میزان انسولین از سطح قند خون بکاهد. نحوه عملکرد را می‌توانید در تصویر این پست مشاهده کنید.

پیش بینی می شود این دارو در سال ۲۰۲۰ با فاصله ای ۲.۵ میلیارد دلاری نسبت به Lantus (نوع خاصی از انسولین) پرفروش‌ترین داروی دیابت باشد. بازار بین المللی این دارو، در آینده ای نزدیک با رشد سالیانه ۳ درصدی به حدود ۷.۵ میلیارد دلار خواهد رسید.

این دارو با نام Sitagliptin در سال ۲۰۰۶ توانست از FDA مجوز عرضه به بازارهای بین المللی را دریافت کند. شرکت Merck در همکاری با Januvia دو شرکت تولید کننده این محصول بودند. این دارو از جنس ریز مولکول است نه پروتئین. ترکیباتی که معمولاً پیچیدگی تولید فراورده های پروتئینی را ندارند ولی می‌توانند تا این حد پرفروش و مطرح شوند که در بازار دیابت، فروشی بیشتر از انسولین داشته باشند.

نویسنده: علی قاسمی

☑️ منابع: لینک-۱، لینک-۲

کانال اقتصاد زیستی

پرفروش ترین داروی ضد دیابت، انسولین نخواهد بود. – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن