آفات و بیماری هابیوتکنولوژی کشاورزی

پرمترین، راهکاری برای حفاظت در برابر کنه‌ ها

محققان مرکزکنترل و پیشگیری بیماری‌های ایالات‌متحده، تأثیر لباس‌های آغشته به حشره‌کش پرمترین را بر سه گونه کنه بررسی کردند. سمیت این حشره کش اثراتی قوی روی این سه گونه داشته و باعث ناتوانی آن ها در حرکت شده و گزش را دچار اختلال می کند. از این رو پرمترین، به عنوان راهکاری برای حفاظت در برابر کنه‌ ها در نظر گرفته می شود.


لباس‌های گوناگون آغشته به پرمترین در آزمایشگاه مورد بررسی قرار گرفتند؛ به این صورت که محققان بخش هایی از لباس را به سطوح مسطح نصب‌کرده و کنه‌ها را روی آن‌ها قراردادند. در بعضی از آزمایش‌ها سطح در زاویه ۴۵ درجه قرار داده شد تا اثر تحریک‌کننده پرمترین از بین بروند. در سایر آزمایش‌ها، کنه‌ها روی سطح مسطح و در فواصل خاص (۱ تا ۵ دقیقه) قرار گرفتند و بعد از ۲۴ ساعت توانایی حرکت آن‌ها بررسی شد. درحالی‌که تحقیقات قبلی CDC روی تأثیر پرمترین بر کنه (blacklegged (Ixodes scapularis متمرکزشده بود، اخیراً این مطالعه اثرات مشابهی از پرمترین در هر دو کنه (lone star (Amblyomma americanum و American dog (Dermacentor variabilisنشان داد. هم چنین پرمترین تأثیر قابل‌توجهی در هر دو مرحله نمف و بالغ کنه‌های lone star و blacklegged داشت.

دکتر Lars Eisen، حشره‌شناس مرکزکنترل و پیشگیری بیماری‌های ایالات‌متحده (CDC) می‌گوید: “فرم نمف و بالغ هر سه گونه‌ کنه تست‌شده، پس از تماس بالباس‌های آغشته به پرمترین تحریک‌شده‌اند البته اثرات تا حدودی بین گونه‌ها متفاوت بود. این نوع لباس‌ها با یک دقیقه در معرض قرار گرفتن، یک ساعت بعد قوی‌ترین اثر را بر نمف کنه blacklegged (صد درصد فاقد حرکت طبیعی) داشتند، پس‌ از آن کنه lone star (هشتاد و شش درصد)، ماده‌های بالغ blacklegged (شصت و دو درصد)، ماده‌های بالغ American dog (هجده درصد) و ماده بالغ lone star (دو درصد) هستند.” درنتیجه پنج دقیقه قرار گرفتن در معرض لباس آغشته به پرمترین موجب از دست دادن حرکات طبیعی برای هر سه گونه کنه و در همه مراحل زندگی آن‌ها شد.

پرمترین در فرم‌های مختلف برای مصرف‌کنندگان در دسترس است. برخی از تولیدکنندگان، لباس‌هایی را که از قبل آغشته به پرمترین است تولید می‌کنند. شرکت‌های دیگر، لباس‌هایی که مصرف‌کنندگان در حال حاضر در اختیاردارند را به پرمترین آغشته و بازمی‌گردانند. هم چنین اسپری پرمترین برای مصرف‌کنندگان در دسترس است. CDC میزان پرمترین را برای لباس و لوازمی مانند چکمه، شلوار، جوراب و چادر، ۰.۵ درصد توصیه می‌کند.

دکتر Eisen گفت: “درنهایت، ما می‌خواهیم بتوانیم راهنمایی‌های خاص‌تری در مورداستفاده از لباس‌های آغشته به پرمترین ارائه دهیم، ازجمله اینکه چه نوع لباس‌هایی بهترین محافظت را ارائه می‌دهند. علاوه بر این، تحقیقات بیشتر در این زمینه می‌تواند توصیه‌های بهداشت عمومی را بهبود بخشد.”

لینک خبر
لینک مقاله
لینک عضویت در زیست فن کشاورزی
لینک عضویت در زیست فن

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن