بیوتکنولوژی داروییپروتئومیکسعلوم اعصابمهندسی پروتئین

پروتئینی برای ترمیم آسیب های نخاعی

گورخرماهی یا همان zebrafish که ممکن است در بین سایر ماهی ها توجه چندانی را به خود جلب نکند، توانایی فوق العاده ایی دارد که مورد توجه گروهی از دانشمندان در دانشگاه دوک قرار گرفته است. این ماهی می تواند بعد از ضایعه نخاعی شدید دوباره ضایعه را ترمیم کند و عدم ترمیم ضایعه نخاعی همان چیزی است که در انسان موجب فلج همیشگی می شود.


بعد از اینکه سلول ها در قسمتی از نخاع آسیب دیدند و موجب فلج شدن جانور شدند، دیگر سلول های اطراف ناحیه آسیب دیده (ابتدا نوروگلیاها و سپس نورون ها) شروع به رشد به سمت ناحیه آسیب می کنند، به نحوی که فضای آسیب را پوشش و بین دو طرف آن پل تشکیل می دهند. با ادامه این روند و رشد نورون ها بین فضای آسیب دیده، بعد از ۸ هفته ضایعه کاملا برطرف و حیوان قادر به حرکت طبیعی خواهد بود.

برای درک بهتر مکانیسم مولکولی این رخداد، دانشمندان در بین ژن هایی که تغییر بیان دارند و پروتئین های حاصل از آن ها، به جست و جو پرداختند و به تعدادی ژن رسیدند که پروتئین های حاصل از آن ها بعضا از پروتئین های ترشحی بودند.

یکی از این پروتئین ها که CTGF (فاکتور رشد بافت همبند) نام دارد، نتایج امیدبخش تری به همراه داشته است. چرا که در سلولهای نوروگلیا که ابتدا پل تشکیل می دادند، افزایش بیان این ژن مشاهده شده است. با حذف این ژن ترمیم انجام نمی شود و بنابراین نقش کلیدی این ژن اثبات گردیده است.

ژن CTGF در انسان نیز وجود دارد و شباهت نود درصدی با ژن گورخرماهی دارد. وقتی که ژن انسانی، جایگزین ژن حذف شده در گورخرماهی شود نیز ترمیم اتفاق می افتد.

طبق نظر این تیم تحقیقاتی اکنون نمی توان از این روش برای پستانداران از جمله انسان استفاده کرد، چرا که فرآیند ترمیم در پستانداران پیچیده تر است، اما این تحقیق امید هایی را ایجاد کرده است که امیدواریم در آینده ی نزدیک در موش و سپس در انسان شاهد عملیاتی شدن آن ها باشیم.

نتایج این تحقیق در نشریه معتبر Science به چاپ رسیده است.

ترجمه و آماده سازی: اسماعیل فروزان

لینک خبر
لینک مقاله

Rate this post
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن