بیوتکنولوژی صنعتیبیوتکنولوژی محیط زیستبیوتکنولوژی میکروبی

پوشش‌های ضد خوردگی آب‌گریز حاصل از پروتئین‌های باکتریایی

پوشش‌های ضد خوردگی آب‌گریز حاصل از پروتئین‌های باکتریایی - اخبار زیست فناوری پوشش‌های ضد خوردگی آب‌گریز حاصل از پروتئین‌های باکتریایی

✅حفاظت در برابر خوردگی در صنعت فولاد که محصولات با کیفیت بالا در بخش‌هایی مانند ساخت و ساز، بسته‌بندی، هوافضا، هواپیما و صنایع خودرو تولید می‌کند، ضروری است. محققین دانشگاه سوانسی با کمک پروتئین‌های حاصل از باکتری‌های خاک، نوعی جدید از پوشش‌های ضدخوردگی را برای حفاظت از فولاد توسعه داده‌اند.


ماده آب‌گریز (هیدروفوبیک) ماده‌ای است که خاصیت ضد آبی از خود نشان می‌دهد. گونه استرپتومایسس یک باکتری رایج در خاک است که سطح آن دارای خواص آب‌گریزی است. به علاوه این سطح، از باکتری در برابر خشک شدن و حرکت آب در برابر موانع سلولی محافظت می‌کند. محققان از این ویژگی برای ایجاد پروتئین جدید خود استفاده کردند.

آنها از ماده بیولوژیک استخراج شده برای تولید یک محلول پروتئینی با توانایی تشکیل در داخل سطوح آب‌دوست یا آب‌گریز استفاده نمودند. با کمک این ویژگی آنها موفق به پوشش‌دهی محصولات فولادی شده و یک پوشش پروتئینی قدرتمند با ضخامتی کمتر از ۱۰ نانومتر تولید کردند که قادر به مقاومت در برابر جوشش، انجماد و کاهش پتانسیل خوردگی است.

این پوشش جدید می‌تواند یک جایگزین مناسب و سازگار با محیط زیست بجای پوشش‌های حال حاضر، بدون افت عملکرد باشد. این پژوهش در رقابت با حدود ۵۰۰۰ متقاضی دیگر، برنده یک جایزه بین المللی شده است. پژوهشگران معتقدند که جنبه بین رشته‌ای پروژه آنها به خوبی کار کرده و یک مفهوم جدید برای ضد خوردگی ارائه داده است.

ترجمه: محمد رضازاده

☑️ لینک خبر
☑️ عضویت در زیست فن میکروبی صنعتی محیط زیست
☑️عضویت در کانال زیست فن

پوشش‌های ضد خوردگی آب‌گریز حاصل از پروتئین‌های باکتریایی – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن