بیوتکنولوژی پزشکیپروتئومیکسسلول های بنیادی

نقش پروتئین های سنترومریک در بازسازی سلول­‌های روده

| نقش پروتئین های سنترومریک در بازسازی سلول­‌های روده

✅ روده برای این که بتواند پس از تحمل آسیب­‌های محیطی، مانند عفونت­‌های باکتریایی، بهبود یابد، نیاز دارد تا خود را بازسازی کند. این بازسازی مجدد توسط تعداد اندکی از سلول­‌های بنیادی روده که در طول عمرشان بارها تقسیم شده و سلول­‌های دختر تولید می‌­کنند صورت می‌­پذیرد. سلول‌­های دختر به سلول­‌های تخصصی روده تمایز می­‌یابند. محققین دانشگاه هایدلبرگ این روند را در مگس سرکه مطالعه کرده و بینش‌­های جدیدی نسبت به نقش پروتئین­‌های سنترومریک، که به طور عمده تقسیم سلولی را تنظیم می‌­کنند، به دست آورده‌­اند. مطالعات صورت گرفته نشان داده‌­اند که این پروتئین­‌ها در تمایز سلولی، تجدید و بازسازی بافت‌­ها نقش برجسته‌­ای دارند.


✳ محققین مرکز زیست­ شناسی مولکولی دانشگاه هایدلبرگ (ZMBH) سلول­‌های بنیادی روده میانی دروزوفیلا ملانوگاستر (مگس سرکه) که از لحاظ عملکردی و ساختاری مشابه سلول­‌های روده انسان است را مورد بررسی قرار دادند. در این حیوان سلول­‌های بنیادی روده به صورت نامتقارن تقسیم می‌­شوند: در حالی که یکی از سلو‌ل‌­های دختر تمایز نیافته و به تقسیم شدن خود ادامه می‌دهد، سلول دیگر تمایز یافته و قابلیت تقسیم شدن خود را از دست می­‌دهد. مطالعه­‌ی هایدلبرگ براساس این مشاهده بود که پروتئین­‌های سنترومریک، که برای سلول­‌های فعال در حال تقسیم الزامی هستند، در سلول­‌های روده‌­­ای که در حال تقسیم نیستند نیز قابل تشخیص هستند.

✳ محققین متوجه شدند که پروتئین‌­های سنترومریک نیز به صورت نامتقارن انتقال یافته­‌اند: در حالی که پروتئینی به نام CENP-C در سلول­‌های بنیادی روده باقی مانده و در سلول­‌های در حال تمایز قابل تشخیص نیست، پروتئین CENP-A هم در سلول‌­های دختر در حال تمایز و هم در سلول­‌های بنیادی تمایز نیافته قابل تشخیص است. با این حال، سلول­‌های دختر فقط پروتئین‌­های تازه سنتز شده را به ارث می­‌برند و پروتئین­‌هایی که از قبل وجود داشتند در سلول­‌های بنیادی باقی می­‌مانند. این تیم هم‌چنین قادر بود که نشان دهد پروتئین CENP-A و پروتئین همراهش CAL-1، که با یک‌دیگر برهم‌کنش دارند، برای بقای سلول‌­های تمایز یافته الزامی هستند و برای فرستاده شدن پیام بازسازی به سلول­‌های بنیادی نیز مورد نیاز هستند.

✳ مطالعه­‌ای که با همکاری پروفسور بروس ادگار از دانشگاه یوتا انجام شد نیز آشکار ساخت که CENP-1 و CAL-1 با تنطیم کردن چرخه‌های سلولی تخصصی که شامل تقسیم سلولی نمی­‌شوند، در بازسازی بافت نقش ایفا می­‌کنند. طبق گفته‌­های پروفسور ارهارت پروتئین­‌های معادل این پروتئین­‌ها در انسان­ نیز گاهی در سلول­‌های تومور به طور اشتباه بیان می­‌شوند. پروفسور ارهارت تأکید می­‌کند: «مطالعات آینده نیاز دارند که عملکرد پروتئین­‌های سنترومریک و توارث نامتقارن آن­‌ها که به تازگی یافت شده‌­اند را مورد بررسی قرار دهند تا یک درک بهتر از نقش این فاکتورها در تکوین بافت تمایزیافته، بازسازی سلول­‌های بنیادی و ایجاد سرطان به دست آورند». نتایج این مطالعه در ژورنال Cell Reports منتشر شده‌است.

? مترجم: محمد رهبان

☑ لینک خبر
☑ لینک مقاله
☑ عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی
☑ عضویت در کانال زیست فن

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن