بازسازی سلول های روده توسط تعداد اندکی از سلول های بنیادی روده صورت می گیرد

| نقش پروتئین های سنترومریک در بازسازی سلول­‌های روده

✅ روده برای این که بتواند پس از تحمل آسیب­‌های محیطی، مانند عفونت­‌های باکتریایی، بهبود یابد، نیاز دارد تا خود را بازسازی کند. این بازسازی مجدد توسط تعداد اندکی از سلول­‌های بنیادی روده که در طول عمرشان بارها تقسیم شده و سلول­‌های دختر تولید می‌­کنند صورت می‌­پذیرد. سلول‌­های دختر به سلول­‌های تخصصی روده تمایز می­‌یابند. محققین دانشگاه هایدلبرگ این روند را در مگس سرکه مطالعه کرده و بینش‌­های جدیدی نسبت به نقش پروتئین­‌های سنترومریک، که به طور عمده تقسیم سلولی را تنظیم می‌­کنند، به دست آورده‌­اند. مطالعات صورت گرفته نشان داده‌­اند که این پروتئین­‌ها در تمایز سلولی، تجدید و بازسازی بافت‌­ها نقش برجسته‌­ای دارند.


✳ محققین مرکز زیست­ شناسی مولکولی دانشگاه هایدلبرگ (ZMBH) سلول­‌های بنیادی روده میانی دروزوفیلا ملانوگاستر (مگس سرکه) که از لحاظ عملکردی و ساختاری مشابه سلول­‌های روده انسان است را مورد بررسی قرار دادند. در این حیوان سلول­‌های بنیادی روده به صورت نامتقارن تقسیم می‌­شوند: در حالی که یکی از سلو‌ل‌­های دختر تمایز نیافته و به تقسیم شدن خود ادامه می‌دهد، سلول دیگر تمایز یافته و قابلیت تقسیم شدن خود را از دست می­‌دهد. مطالعه­‌ی هایدلبرگ براساس این مشاهده بود که پروتئین­‌های سنترومریک، که برای سلول­‌های فعال در حال تقسیم الزامی هستند، در سلول­‌های روده‌­­ای که در حال تقسیم نیستند نیز قابل تشخیص هستند.

✳ محققین متوجه شدند که پروتئین‌­های سنترومریک نیز به صورت نامتقارن انتقال یافته­‌اند: در حالی که پروتئینی به نام CENP-C در سلول­‌های بنیادی روده باقی مانده و در سلول­‌های در حال تمایز قابل تشخیص نیست، پروتئین CENP-A هم در سلول‌­های دختر در حال تمایز و هم در سلول­‌های بنیادی تمایز نیافته قابل تشخیص است. با این حال، سلول­‌های دختر فقط پروتئین‌­های تازه سنتز شده را به ارث می­‌برند و پروتئین­‌هایی که از قبل وجود داشتند در سلول­‌های بنیادی باقی می­‌مانند. این تیم هم‌چنین قادر بود که نشان دهد پروتئین CENP-A و پروتئین همراهش CAL-1، که با یک‌دیگر برهم‌کنش دارند، برای بقای سلول‌­های تمایز یافته الزامی هستند و برای فرستاده شدن پیام بازسازی به سلول­‌های بنیادی نیز مورد نیاز هستند.

✳ مطالعه­‌ای که با همکاری پروفسور بروس ادگار از دانشگاه یوتا انجام شد نیز آشکار ساخت که CENP-1 و CAL-1 با تنطیم کردن چرخه‌های سلولی تخصصی که شامل تقسیم سلولی نمی­‌شوند، در بازسازی بافت نقش ایفا می­‌کنند. طبق گفته‌­های پروفسور ارهارت پروتئین­‌های معادل این پروتئین­‌ها در انسان­ نیز گاهی در سلول­‌های تومور به طور اشتباه بیان می­‌شوند. پروفسور ارهارت تأکید می­‌کند: «مطالعات آینده نیاز دارند که عملکرد پروتئین­‌های سنترومریک و توارث نامتقارن آن­‌ها که به تازگی یافت شده‌­اند را مورد بررسی قرار دهند تا یک درک بهتر از نقش این فاکتورها در تکوین بافت تمایزیافته، بازسازی سلول­‌های بنیادی و ایجاد سرطان به دست آورند». نتایج این مطالعه در ژورنال Cell Reports منتشر شده‌است.

? مترجم: محمد رهبان

☑ لینک خبر
☑ لینک مقاله
☑ عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی
☑ عضویت در کانال زیست فن

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
مطالب بیشتر از این نویسنده فرزانه صائبي راد
بارگذاری بیشتر در بیوتکنولوژی پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

بررسی کنید

دانشنامه سرطان – کاملترین مقاله در مورد سرطان

واژه سرطان به خانواده بزرگی از بیماری‌ها اطلاق می‌شود که شامل رشد غیر طبیعی سلول‌هاست و ای…