بیوتکنولوژی پزشکیسرطان

برهم کنش های پروتئینی دخیل در ایجاد متاستاز

درک محیط اطراف و پاسخ صحیح به آن نه تنها برای سلول های سالم٬ بلکه برای سلول های سرطانی نیز امری حیاتی به شمار میرود. سلول های سرطانی نسبت به محیطشان بسیار حساس هستند و این حساسیت بالا این اجازه را به آن ها میدهد تا خود را با محیط خود به درستی سازگار کرده، به رشد خود بپردازند.


اینتگرین ها دسته ای از مولکول های چسبنده هستند که در غشای پلاسمایی قرار دارند. در اتصال سلول به ماتریکس خارج سلولی، اینتگرین های خاصی شرکت دارند. این اینتگرین ها در دمین داخل سلولی به کینازی به نام FAK متصلند. با اتصال لیگاند در خارج سلول به این اینتگرین ها، FAK میتواند فعال شود.

محققان با مطالعه بر روی FAK فعال شده، مشخص کردند که برهم کنش مستقیم این کیناز با موتور مولکولی به نام میوزین موجب تولید پروتئین های پیشبرنده ی سرطان میشوند. این پروتئین ها بعد از ترشح شدن، موجب تولید داربست های محکم و نا محلول در اطراف تومور میشوند تا با ایمنی ضد سرطان مقابله کرده و ایجاد متاستاز را فراهم کنند.

نقش میوزین در این پروسه، انتقال FAK از غشای پلاسمایی به سمت هسته می باشد. با ورود FAK به هسته، این مولکول باعث تغییر در بیان ژن ها در راستای سازگار شدن با محیط میشود.

با توجه به داده های ساختاری مولکول FAK میتوان داروهایی را تولید کرد تا مانع از اتصال پروتئین ها به FAK و به دنبال آن ایجاد متاستاز شویم.

ترجمه: مرتضی احمدزاده

لینک خبر
لینک مقاله ‎

 

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن