بیوتکنولوژی پزشکیپروتئومیکسسلول های بنیادی

پروتئین مغز استخوان و بهبود پیوند سلول‌های بنیادی

✅ مغز استخوان شامل سلول‌های بنیادی خون‌ساز است که پیش‌ساز انواع سلول‌های خونی است. این سلول‌ها به دنبال پیوند مغز استخوان، آسیب مغز استخوان و عفونت سیستمیک، شروع به ساختن سلول‌های خونی جدید، از جمله سلول‌های ایمنی می‌کنند. به این روند، هماتوپویزیس یا خون‌سازی گفته می‌شود.


? در مطالعه جدیدی که در دانشگاه پنسیلوانیا و دانشگاه فنی Dresen scientists صورت گرفته است، برای این روند یک تنظیم‌کننده شناسایی شده است، پروتئینی تحت عنوان Del-1. بنا به گفته محققان، هدف‌گذاری بر روی این پروتئین می‌تواند راهی مؤثر برای بهبود کیفیت پیوند در فرد گیرنده و دهنده باشد. دانشمندان مشاهده کردند زمانی که Del-1 را به‌ عنوان دارو به بیمارانی که مشکل لثه داشتند دادند، حرکت سلول‌های التهابی به سمت لثه‌ها متوقف شد؛ سپس دانشمندان کشف کردند که این پروتئین در مغز استخوان هم بیان می‌شود.

? در موش‌های دارای نقص Del-1 مشاهده شد که تقسیم و تمایز سلول‌های بنیادی خون‌ساز به این طریق صورت می‌گیرد که این سلول‌ها بیشتر به سمت تولید سلول‌های میلوئیدی مانند ماکروفاژها و نوتروفیل‌ها می‌روند و تولید لنفوسیت‌ها مانند سلول‌های B و T کمتر می‌شود. به دنبال عفونت سراسری که در موش‌ها شبیه‌سازی کردند، حیوانات دارای نقص Del-1 نسبت به حیوانات طبیعی، سرعت آهسته‌تری در تولید مجدد سلول‌های میلوئیدی داشتند. در آزمایش‌های پیوند مغز استخوان مشاهده شد که حضور Del-1 در مغز استخوان گیرنده برای این پیوند و برای کمک به روند خون‌سازی ضروری است.

? محققان پروتئینی را بر روی سلول‌های بنیادی خون‌ساز شناسایی کردند که در تعامل با Del-1 است. نام این پروتئین اینتگرین β۳ است و شاید هدفی برای مداخله درمانی باشد. در فرد دهنده، قطع ارتباط بین Del-1 و سلول‌های بنیادی خون‌ساز سبب می‌شود این سلول‌های پیش‌ساز بیشتر به تولید سلول‌های خونی ترغیب شوند که این عمل می‌تواند تعداد سلول‌های دهنده را برای پیوند بیشتر کند. اما از طرف دیگر در گیرنده، تعامل بیشتر Del-1 و پروتئین اینتگرین β۳ باعث می‌شود که پیوند با اطمینان بالاتری پذیرفته و سلول‌های خونی جدید سریع‌تر ساخته شوند. به‌ علاوه، افرادی که تحت شیمی‌درمانی قرار می‌گیرند، مبتلا به تب نوتروپنی می‌شوند که علت آن کاهش گلبول‌های سفید است. در این افراد، Del-1 می‌تواند سبب افزایش تولید سلول‌های خونی مرتبط با ایمنی مانند نوتروفیل‌ها شود.

? طبق گفته ی محققان این یافته‌ها از نظر تئوری معتبر هستند و مطالعات باید ادامه یابد تا صحت آن در عمل هم مشخص شود.

?ترجمه: فرزانه صائبی راد

☑️ لینک خبر
☑️ لینک مقاله
☑️ عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی
☑️عضویت در کانال زیست فن

پروتئین مغز استخوان و بهبود پیوند سلول‌های بنیادی – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن