پروتئومیکس

کشف یک پروتئین کلیدی به عنوان واسطه واکنش‌های التهابی

التهاب همواره نقشی دوگانه داشته است، زیرا عملکردی حیاتی در جهت کمک به بهبود زخم‌ها یا از بین بردن عفونت‌ها دارد از طرف دیگر در صورت پاسخ نامناسب می‌تواند به سلول‌ها و بافت‌های سالم آسیب وارد کند. فهم مکانیسم‌های تنظیمی که تعادل بین التهاب مثبت و منفی را کنترل می‌کنند، می‌تواند راهی در جهت کشف داروهای جدید برای انواع بیماری‌ها مانند سپسیس و پیامدهای آن‌ها پیش رو قرار دهد. محققان دانشگاه شیکاگو پروتئینی را کشف کرده‌اند که به اعتقاد آن‌ها برای فعال کردن التهاب حیاتی است.


دانشمندان مدت‌هاست دریافته‌اند که التهاب، ناشی از فعالیت inflammasome در سلول‌های ایمنی است که با ورود یون‌های پتاسیم از یک کانال پروتئینی واقع در غشای سلولی فعال می‌شود. بااین‌حال، هویت این کانال تا به امروز شناخته نشده بود. تیم تحقیقاتی خوش‌بین است این کانال یونی که TWIK2 نام دارد و در غشای سلول‌های ایمنی واقع است، به توسعه داروهایی که می‌توانند واکنش‌های التهابی شدید را مهار کنند، کمک کند.

سپسیس یک نوع بیماری عفونی بسیار جدی و یک عارضه بالقوه خطرناک در انسان‌هاست. در میان موش‌های مدل مبتلا به سپسیس که در آن‌ها سیستم ایمنی، به عفونت خونی پاسخ شدید نشان می‌داد، موشی که فاقد مولکول TWIK2 بود، به‌طور قابل توجهی سطوح التهاب کاهش یافته داشت و فعالیت inflammasome در ماکروفاژهای آن سرکوب شده بود. علاوه بر این، زمانی که محققان ماکروفاژهای فاقد TWIK2 را به موش مدل سپسیس که ماکروفاژهای طبیعی آن‌ها خارج شده بود، منتقل کردند، از آسیب التهابی ریه جلوگیری شد.

اطلاعات ما در مورد کانال TWIK2 که شروع کننده فعالیت التهابی است، به ما این امکان را می‌دهد که واکنش التهابی را با دارویی که TWIK2 را مهار می‌کند، در هنگام التهاب شدید، کاهش دهیم. محققان خاطرنشان کردند کوئینین، یک ترکیب بلورین تلخ موجود در پوست درخت گنه گنه، که از قرن هجدهم به عنوان یک داروی ضد مالاریا و ضد تب استفاده می‌شده است از طریق مهار عملکرد کانال TWIK2 در ماکروفاژها عمل می‌کند.

برخی از اثرات کاهش دهنده تب ناشی از کوئینین ممکن است به علت اثر آن بر روی کانال TWIK2 باشد. محققان دریافتند که کوئینین سطوح مولکول التهابی اینترلوکین ۱-بتا را که به عنوان عامل تب شناخته می‌شود، کاهش داد.

متاًسفانه، کوئینین و بسیاری از داروهای ضد التهابی دیگر که برای درمان واکنش‌های التهابی شدید استفاده می‌شوند، عوارض جانبی منفی متعددی هم دارند. محققان امیدوارند که تحقیقات آن‌ها فرصت‌های جدیدی را در روند پیشرفت دارو فراهم کند. با کشف ترکیبات جدیدی در مسیرهای التهابی، دانشمندان می‌توانند راه جدیدی برای توسعه داروهای ضد التهابی تخصصی شده ایجاد کنند که عوارض جانبی را در بیماران به حداقل برسانند.

☑ لینک خبر

۵/۵ - (۱ امتیاز)
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن