بیوتکنولوژی پزشکیمتابولیسم

کشف پروتئین پیام‌رسان میتوکندری به هسته

✅ محققان پروتئینی به‌ نام (G-protein pathway supressor2 (GPS2 کشف‌کرده اند که در پاسخ به استرس و درطی تمایز سلول‌های چربی، ازمیتوکندری‌های سلول به سمت هسته جابه‌جا می‌شود. پروتئین‌هایی باعملکرد مشابه با این پروتئین سابقاً در مخمر و کرم‌ها پیدا شده‌است.


?میتوکندری‌، بقا و متابولیسم سلولی را کنترل می‌کنند. این اندامک‌، اکسیژن و موادغذایی را پس از دریافت، می‌شکند و مولکول‌های پرانرژی را برای سلول تولید می‌کند، بدین سبب به آن‌ها “نیروگاه‌های سلول” نیز گفته‌می‌شود. عملکرد بهینه میتوکندری‌ها برای کارکرد صحیح سلول‌ها و بافت‌ها به حدی ضروری است که اختلال درعملکرد و در تعداد میتوکندری‌ها با پیری و بیماری‌های مزمن نظیر سرطان، چاقی، دیابت نوع۲ وبیماری‌های نوروبیولوژیکی مرتبط می‌باشد.

?میتوکندر‌ی‌ها به سبب این‌که حاوی DNA منحصربه خود هستند، اندامک ویژه ای محسوب می‌شوند. اگرچه اطلاعات ذخیره شده دراین DNA برای فعالیت و بیوژنز میتوکندری کافی نیست و بیشتر اطلاعات ژنتیکی پروتئین‌های میتوکندری در DNA هسته‌ای ذخیره شده‌است. بنابراین زمانی‌که میتوکندری‌ها تحت شرایط استرسی قرارمی‌گیرند، برای بازیابی فعالیت و افزایش تعدادشان باید با هسته سلول درارتباط باشند.

?محققان مطالعه‌ی خود را در محیط کشت سلولی و مدل‌های آزمایشگاهی که به‌طور ژنتیکی در آن‌ها پروتئین GPS2 بیان نشده‌بود، انجام داده‌اند. آن‌ها با استفاده از تکنیک‌های مختلف نظیر تصویربرداری نشان داده‌اند که تعداد میتوکندری‌ها در سلول‌ و بافت‌ چربی فاقد پروتئین GPS2 به‌طور قابل ملاحظه‌ای کم‌تر ازسلول‌های نرمال بوده‌‍است. آن‌ها هم‌چنین نشان داده‌اند که در زمان استرس میتوکندریایی، درغیاب پروتئین GPS2 ، سلول‌ها قادر به بهبودی نخواهندبود.

?فهم این نکته که میتوکندری‌ها چگونه سطوح استرس و انرژی خود را با هسته مرتبط می‌سازند یک مرحله بسیار مهم برای درک چگونگی بروز بیماری‌های میتوکندریایی و نحوه درمان آنها می‌باشد.

?هم‌چنین مداخلات دارویی و تغییرات در سبک زندگی طراحی شده برای مبارزه با چاقی و افزایش حساسیت به انسولین غالباً به فعالیت میتوکندریایی افزایش‌یافته در بافت چربی وابسته است.

?مترجم: مونا تقی زاده

لینک خبر

لینک مقاله

عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی

عضویت در کانال زیست فن

کشف پروتئین پیام‌رسان میتوکندری به هسته – اخبار زیست فناوری

 

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن