صفحه اصلی پزشکی مولکولی کشف پروتئین پیام‌رسان میتوکندری به هسته

کشف پروتئین پیام‌رسان میتوکندری به هسته

0
0
70
کشف پروتئین پیام‌رسان میتوکندری به هسته-زیست فن

✅ محققان پروتئینی به‌ نام (G-protein pathway supressor2 (GPS2 کشف‌کرده اند که در پاسخ به استرس و درطی تمایز سلول‌های چربی، ازمیتوکندری‌های سلول به سمت هسته جابه‌جا می‌شود. پروتئین‌هایی باعملکرد مشابه با این پروتئین سابقاً در مخمر و کرم‌ها پیدا شده‌است.


🔹میتوکندری‌، بقا و متابولیسم سلولی را کنترل می‌کنند. این اندامک‌، اکسیژن و موادغذایی را پس از دریافت، می‌شکند و مولکول‌های پرانرژی را برای سلول تولید می‌کند، بدین سبب به آن‌ها “نیروگاه‌های سلول” نیز گفته‌می‌شود. عملکرد بهینه میتوکندری‌ها برای کارکرد صحیح سلول‌ها و بافت‌ها به حدی ضروری است که اختلال درعملکرد و در تعداد میتوکندری‌ها با پیری و بیماری‌های مزمن نظیر سرطان، چاقی، دیابت نوع۲ وبیماری‌های نوروبیولوژیکی مرتبط می‌باشد.

🔹میتوکندر‌ی‌ها به سبب این‌که حاوی DNA منحصربه خود هستند، اندامک ویژه ای محسوب می‌شوند. اگرچه اطلاعات ذخیره شده دراین DNA برای فعالیت و بیوژنز میتوکندری کافی نیست و بیشتر اطلاعات ژنتیکی پروتئین‌های میتوکندری در DNA هسته‌ای ذخیره شده‌است. بنابراین زمانی‌که میتوکندری‌ها تحت شرایط استرسی قرارمی‌گیرند، برای بازیابی فعالیت و افزایش تعدادشان باید با هسته سلول درارتباط باشند.

🔹محققان مطالعه‌ی خود را در محیط کشت سلولی و مدل‌های آزمایشگاهی که به‌طور ژنتیکی در آن‌ها پروتئین GPS2 بیان نشده‌بود، انجام داده‌اند. آن‌ها با استفاده از تکنیک‌های مختلف نظیر تصویربرداری نشان داده‌اند که تعداد میتوکندری‌ها در سلول‌ و بافت‌ چربی فاقد پروتئین GPS2 به‌طور قابل ملاحظه‌ای کم‌تر ازسلول‌های نرمال بوده‌‍است. آن‌ها هم‌چنین نشان داده‌اند که در زمان استرس میتوکندریایی، درغیاب پروتئین GPS2 ، سلول‌ها قادر به بهبودی نخواهندبود.

🔹فهم این نکته که میتوکندری‌ها چگونه سطوح استرس و انرژی خود را با هسته مرتبط می‌سازند یک مرحله بسیار مهم برای درک چگونگی بروز بیماری‌های میتوکندریایی و نحوه درمان آنها می‌باشد.

🔹هم‌چنین مداخلات دارویی و تغییرات در سبک زندگی طراحی شده برای مبارزه با چاقی و افزایش حساسیت به انسولین غالباً به فعالیت میتوکندریایی افزایش‌یافته در بافت چربی وابسته است.

🔺مترجم: مونا تقی زاده

لینک خبر

لینک مقاله

عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی

عضویت در کانال زیست فن

کشف پروتئین پیام‌رسان میتوکندری به هسته – اخبار زیست فناوری

 

بارگذاری مطالب مرتبط بیشتر
بارگذاری توسط saebirad84
بارگذاری در پزشکی مولکولی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

تنظیم ریتم نیروگاه‌های سلولی توسط ساعت سیرکادینی

ژن‌های متعددی در قسمت‌های مختلف بدن نظیر کبد، کلیه‌ها و قلب، ساعت بیولوژیکی را تنظیم می‌کن…