بیوتکنولوژی صنعتی

کشف یک پروتئین جدید در ارگانیسم‌های فعال روی زمین

محققان پروتئین جدیدی را کشف کرده‌اند که در چرخه‌ای پیچیده سهیم بوده و روند جذب دی‌اکسیدکربن به درون سلول را تنظیم می‌کند. این پروتئین در ارگانیسم‌های فعال روی زمین موجود بوده و هم‌چنین پروتئین‌های چرخه‌ای نوکلئوتید cAMP را به هم متصل می‌کند که نقشی اساسی در علامت‌دهی وضعیت متابولیسم کربن در تمام ارگانیسم‌ها دارند.


زندگی در کره زمین برای تشکیل کربن آلی به تثبیت دی‌اکسیدکربن، وابسته است. گیاهان، دی‌اکسیدکربن موجود در اتمسفر را گرفته و آن را به مولکول‌های ارگانیکی مثل گلوکز تبدیل می‌کنند. این چرخه ابتدا در باکتری‌ها تکامل یافت و بعدها به یوکاریوت‌ها منتقل شد که باعث به وجود آمدن پلاستیدها در جلبک‌ها و گیاهان گردید.

خالد سلیم استاد دانشگاه، فورچ هامر از انستیتوی طب میکروبیولوژی و عفونی IMIT، به همراه همکارانشان از دانشگاه روستوک و انیستیوی تکامل پروتئین ماکس پلانک، کشف خود را از یک پروتئین گیرنده چرخه‌ای AMP یا SbtB را در آخرین نسخه از مجله Proceedings of the National Academy of Sciences منتشر کرده‌اند.

SbtB با شرکت در روند شناسایی د‌ی‌اکسیدکربن پرنوسان محیط، روی تنظیم روند تثبیت دی اکسید کربن در محیط‌های متفاوت تمرکز می‌کند. این پروتئین معرف یک عضو جدید از PII است که برای اتصال مولکول‌های حامل ATP و ADP (نوعی باطری برای سلول) شناخته شده است. از cAMP تاکنون بیشتر به عنوان یک مولکول کلیدی، که در حفظ تعادل گلوکوز موجودات زنده یا تنظیم سطوح قند خون مورد نیاز است، استفاده می‌شد.

SbtB اولین پروتئین شناخته‌شده است که با اتصال cAMP ها، متابولیسم دی‌اکسیدکربن در سیانو باکتری‌ها را تنظیم می‌کند. محققان در روند شناسایی SbtB متوجه یکی از اصول شناسایی کربن از طریق cAMP ها شدند که در روند سازش‌پذیری به رژیم‌های سیانیدی مربوط به مکان‌های اکولوژیکی سیانوباکتریا اهمیت زیادی دارد. سیانوباکتریا، که با لقب جلبک آبی و سبز هم شناخته می‌شود، به یکی از قدیمی‌ترین گروه‌های جانداران روی زمین تعلق دارد و دانسته‌های بیشتر در مورد طرز کار آن‌ها در فهم چگونگی اولین نشانه‌های حیات روی این سیاره بسیار مؤثر است.

❇️ ترجمه: آزاده داودی

☑️ لینک مقاله
☑️ عضویت در زیست فن میکروبی صنعتی محیط زیست
☑️ عضویت در کانال زیست فن

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن