بیوتکنولوژی پزشکیعلوم اعصاب

پری‌بیوتیک های موجود در فرمولای نوزاد، بهبود دهنده یادگیری و حافظه

✅در مطالعه‌ای که برروی بچه خوک‌ها انجام شد، دانشمندان نشان دادند که پری‌بیوتیک‌های موجود در فرمولای نوزاد می‌تواند حافظه و رفتار اکتشافی را تقویت کند.


?به گفته Dilger پروفسور دانشگاه Illinois، پس از افزودن پر‌ی‌بیوتیک‌ها به فرمولا نتایج نشان دادند که این مواد نه تنها به سلامت روده‌ها کمک می‌کنند، بلکه در رشد مغز نیز تأثیرگذارهستند.

?خوک‌ها نسبت به rat و mice بیشترین اطلاعات را در مورد نوزاد انسان در اختیار قرار می‌دهند. زیرا سیستم‌های گوارشی، پاسخ‌های رفتاری و رشد مغزی آن‌ها به طور قابل توجهی مشابه نوزادان انسان است. در اوایل سال ،۲۰۱۶ Dilger و همکارانش بر روی اثرات پر‌‎‌ی‌بیوتیک‌ها و نقش احتمالی آن‌ها در رشد مغز و رفتار متمرکز شدند. با شروع دومین روز زندگی به بچه خوک‌ها فرمولایی برپایه شیرگاو داده می‌شد که حاوی مکمل پلی دکستروز(PDX) و گالاکتوالیگوساکارید(GOS) بود. در ۲۵ روزگی از آن‌ها تست‌های یادگیری، حافظه و استرس گرفته شد و بعد از ۳۳ روز آنالیزهای خونی، مغزی و روده ای انجام شد.

?خوک‌هایی که با PDX و GOS تغذیه شدند در تست‌های حافظه و یادگیری که بر مبنای انتخاب اشیا جدید برای بازی کردن بود عملکرد بهتری داشتند. ترجیح اشیای جدید نشانه‌ای از کنجکاوی طبیعی و رشد مغز سالم است و اشاره به پیشرفت مثبت یادگیری و حافظه دارد. زمانی‌که پری‌بیوتیک‌ها در حال عملکرد هستند باکتری‌های خوب به‌فراوانی افزایش می‌یابند. به‌عبارتی در طی هضم فیبرهای پری‌بیوتیک، محصولات متابولیکی_ اسیدهای چرب فرار(VFAs)_ توسط باکتری‌ها آزاد می‌شود. اسیدهای چرب فرار یک شاخص جهانی برای بررسی اثر پری‌بیوتیک‌ها بر روی همه جمعیت باکتریایی هستند. برای مثال به گفته Dilger ممکن است یک افزایش در لاکتوباسیلوس و دیگر باکتری‌های سودمندی که تولیدکننده بوتیرات هستند، مشاهده شود. غلظت اسیدهای چرب فرار در کولون، خون و مغز خوک‌هایی که PDX و GOS دریافت کردند در مقایسه با خوک‌های گروه کنترل تغییر کرده بود.

?شواهد اخیر نشان می‌دهند که اسیدهای چرب فرار باکتریایی می‌توانند وارد خون شده و به مغز مهاجرت کنند و بر روی حالت و رفتار اثر بگذارند.

?خبر بد اینکه در خوک‌هایی که با پروبیوتیک تغذیه شده بودند کاهش سروتونین مغزی مشاهده شد. محققان فرض کردند که پری‌بیوتیک‌ها ممکن است پیش ساز سروتونین یعنی تریپتوفان را دستخوش تغییر کنند. با این همه، این مطالعه پیوند قوی و قابل تعدیل بین روده و مغز را نشان داد.

?مترجم: مژگان برات زاده

☑️لینک خبر

☑️لینک مقاله

☑️عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی

☑️عضویت در کانال زیست فن

پری‌بیوتیک های موجود در فرمولای نوزاد، بهبود دهنده یادگیری و حافظه – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن