میکروبیوم دستگاه گوارش

پری‌بیوتیک ها و تأثیرگذاری بر اثرات مضر اضطراب

امروزه حضور مجموعه‌ای گسترده‌ای از میکروب‌ها (میکروبیوم) در روده به اثبات رسیده است. میکروبیوم ها تاثیرات گسترده‌ای بر سلامت انسان گذاشته و حتی ممکن است دارای اثرات درمانی برای بیماری‌ها نیز باشند. محققان بررسی‌هایی را بر روی ارتباط بین میکروبیوم روده و سلامت ذهنی انجام داده و بیان کردند میکروب‌های روده‌ای می‌توانند به ایجاد و حفظ الگو خواب طبیعی و ایجاد تعادل در وقایع استرس‌زا کمک کنند.


پری‌بیوتیک ها موادی هستند که هضم نمی‌شوند و غذای مناسبی برای باکتری‌های روده‌ای به شمار می‌آیند. این ترکیبات را می‌توان در تعداد زیادی از گیاهان ازجمله مارچوبه و جو دوسر یافت. برخی از مواد دیگر مثل لاکتوفرین که در شیر پستان یافت شده‌اند نیز می‌توانند نقش پری‌بیوتیک را ایفا کنند.

در تحقیقات انجام شده، از دو گروه موش استفاده کردند. یک گروه قبل از قرار گرفتن در معرض شرایط استرس زا در طی چند هفته با مواد پری‌بیوتیک تحت تیمار قرار گرفتند؛ اما گروه دوم هیچ پری‌بیوتیکی را دریافت نکردند. گروه اول هیچ تغییری در میکروبیوم روده‌ای شان اتفاق نیفتاد و سریع‌تر هم الگوی صحیح خواب خود را به دست آوردند.

در این آزمایش‌ها میزان استرسی که موش‌ها دریافت کردند دقیقاً مشابه میزان استرسی بود که انسان در شرایط خاصی مثل تصادف ماشین و مرگ یک عزیز با آن مواجه می‌شود؛ بنابراین می‌توان به نتایج به‌دست‌آمده از موش‌ها اعتماد کرد.

با توجه به نتایج، این طور پیشنهاد می‌شود حال که پری بیوتیک ها مضر نیستند می‌توان از آن‌ها در رژیم غذایی بهره برد. محققین ارتباطاتی را بین میکروبیوم و محور مغز-روده مغز یافته‌اند که توسط تحقیقات گسترده‌ای مورد حمایت قرار گرفته است.

ترجمه: زمزم جوادی

لینک خبر
لینک مقاله

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن