اخباربیوتکنولوژی صنعتیژنومیکسسرطان

استفاده از پزشکی دقیق در بیماران مبتلا به سرطان

در تجزیه و تحلیل صدها آزمایش بالینی که شامل هزاران بیمار بوده است، محققان گزارش داده اند، روش های درمانی مبتنی بر پزشکی دقیق precision medicine، که بر پایه “ژنتیک فردی” جهت درمان سرطان هستند، پاسخ های بهتری را در فرآیند درمان نشان می دهند.


پس از مطالعه ۳۴۶ آزمایش فاز ۱ بالینی با حضور ۱۳۲۰۳ بیمار، مشخص گردید، گروه های درمانی بیماران با پزشکی دقیق، ۳۰ درصد افراد به فرآیند درمان پاسخ مثبت دادند، در حالی که در گروه های درمانی با روش های متداول این رقم ۴.۹ درصد، بوده است.
دوره حیات پیش از وخامت بیماری progression-free survival، در بیماران درمان شده به روش نوین، ۵.۷ ماه و در دیگر بیماران ۲.۹۵ ماه بوده است.
در این مطالعه ۵۸ گروه از بیماران از پزشکی دقیق و ۲۹۳ گروه از روش های سنتی بهره بردند.
گروه های استفاده کننده از پزشکی دقیق، نتایج بهتری در مقابل تومورها داشتند. در برابر توده های توموری جامد، ۲۴.۵ درصد از گروه اول و تنها ۴.۵ درصد از گرو دوم پاسخ مناسب دادند. در مورد انواع سرطان های خونی این نسبت ۲۴.۵ درصد در مقابل ۱۳.۵ درصد بوده است.
در هر دو نوع سرطان ها، پزشکی دقیق دوره حیات پیش از وخامت طولانی تری، برای بیمار فراهم نموده است. (در توده های توموری جامد: ۴.۱ در برابر ۲.۸ ماه و در مورد سرطان های خونی: ۱۳.۶ در برابر ۴ ماه)

تحلیلی نیز در رابطه با استفاده از داروهای هدفمند انجام گردید. مشخص شد در صورت استفاده از نشانگرهای زیستی (بیومارکرها) جهت اختصاص روش های درمانی مناسب به بیماران، پاسخ بیماران به درمان از ۵.۱ درصد به ۳۱.۱ درصد افزایش می یابد.

در تحلیل جزئی دیگری که صورت گرفت نشان داده شد، گرچه استفاده از هر دو نوع نشانگرهای زیستی ژنومیک و پروتئینی، باعث بهبود نتایج می شود؛ اما نشانگرهای زیستی ژنومیک عملکرد بهتری نسبت به نوع دیگر دارند.
لینک مقاله
لینک خبر

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن